Długo wyczekiwana premiera gry „Cyberpunk 2077” nie spowodowała hossy na akcjach CD Projektu. Wręcz przeciwnie, po dawnych rekordach nie ma już śladu, a przez 1,5 tygodnia kurs zanurkował o 33 proc. Gdy spółka biła rekordy w sierpniu, jej wartość wynosiła 46,4 mld zł. Teraz jest to ok. 29,8 mld zł. Analitycy mają wytłumaczenie sytuacji

Goldman Sachs w swoich prognozach obejmujących perspektywę 12 miesięcy cenę docelową akcji CD Projektu szacuje na 408 zł

Od dłuższego czasu ostrzegałem przed huraoptymizmem na tych walorach – mówi „Forbesowi” o notowaniach CD Projektu Krzysztof Tkocz, analityk rynku akcji w Beskidzkim Domu Maklerskim. Przyczyn spadków notowań spółki jest kilka. – Po pierwsze, jest to efekt zawiedzenia oczekiwań części graczy jakością gry „Cyberpunk 2077” w wersji na PC, systematycznie rozbudzanych spektakularną kampanią marketingową – dodaje Maciej Kietliński, analityk rynku akcji w Noble Securities.

Grają emocje, pękają stop lossy, które pogłębiają spadek, fundusze grają na krótko od dłuższego czasu, zagraniczne biura obniżają rekomendację. Wiele czynników nakłada się na siebie powodując paniczną wyprzedaż – wylicza Krzysztof Tkocz. – Moim zdaniem jest to przereagowane zachowanie inwestorów – dodaje.

Kurs akcji spółki na warszawskiej giełdzie sukcesywnie spada od 4 grudnia (wówczas wynosił 443 zł). W poniedziałek zaraz po otwarciu sesji notowania zanurkowały o 25 proc., by ostatecznie zamknąć się na poziomie 296,10 zł (prawdziwy rekord padł 27 sierpnia – tego dnia akcje CD Projekt kosztowały 460,80 zł).

Słabe recenzje?

Maciej Kietliński wskazuje, że udział pozytywnych opinii graczy na platformie Steam dotyczących Cyberpunk 2077 w dniu premiery wynosił 71 proc. – To dało kategorię ocen „w większości pozytywne”, co jest wynikiem rozczarowującym jak na grę o tak dużym budżecie produkcyjnym. Gry będące benchmarkiem dla Cyberpunka posiadają oceny znacznie wyższe – dodaje.

To się w końcu zmieniło. – Pozytywną informacją jest wzrost udziału ocen pozytywnych Cyberpunka na Steam, który na 14 grudnia wynosi już 79 proc. – podkreśla analityk Noble Securities. – Oceny Cyberpunk 2077 są coraz lepsze – zauważa również Krzysztof Tkocz.

Wersja na konsole i prawdziwe kłopoty

Tymczasem największym kłopotem dla CD Projektu okazała się wersja gry na konsole starszej generacji. Widać to doskonale w ocenach gry i na ten aspekt zwracają zwłaszcza uwagę światowe serwisy biznesowe.

– Według portalu Metacritic oceny to 2,8 wersji na PS4 i 3,8 wersji na Xbox One w dziesięciopunktowej skali. Są one spowodowane problemami związanymi z optymalizacją gry, płynnością rozgrywki oraz błędami i problemami ze stabilnością – wylicza Maciej Kietliński.

To sprawiło, że w poniedziałek zareagował także zarząd CD Projektu, co zresztą w końcu nieco uspokoiło inwestorów. „W pierwszej kolejności chcemy przeprosić Was za to, że przed premierą nie zaprezentowaliśmy rozgrywki z 'Cyberpunka 2077' na konsolach poprzedniej generacji, co utrudniło Wam podjęcie świadomej decyzji dotyczącej zakupu. Wiemy, że powinniśmy poświęcić więcej czasu i uwagi na dopracowanie naszej gry na PlayStation 4 i Xbox One. Nie ustajemy w pracy nad naprawą błędów oraz polepszeniu doświadczenia płynącego z gry” – tak zaczyna się komunikat podpisany przez szefostwo CD Projektu.

Pierwsza seria aktualizacji została już opublikowana. Natomiast kolejna ma się pojawić w ciągu tygodnia. Jednocześnie CD Projekt zaoferował osobom, które nadal są niezadowolone z wersji gry na ich konsole starszego typy, wystąpienie o zwrot kosztów.

Gra bezspornie była wyczekiwana przez fanów. Aż 8 mln egzemplarzy rozeszło się w przedsprzedaży. Jak poinformował w piątek CD Projekt, pozwoliło to pokryć nakłady poniesione na wyprodukowanie gry oraz koszty marketingu już poniesione lub jedynie planowane do końca 2020 r. Goldman Sachs prognozuje, że do końca przyszłego roku sprzedaż gry może dobić do 31,5 mln egzemplarzy.

Źródła: Forbes.pl
Tags:
  • Cyberpunk 2077
  • Gry
  • CD Projekt