Nasz rynek mieszkaniowy rozgrzany jest do białości. W największych miastach średnie ceny lokali od deweloperów wzrosły w 2020 r. w granicach 10 proc., do lata tego roku podskoczyły o kolejne 3-4 proc. Szaleją też ceny mieszkań w Warszawie. Coraz trudniej znaleźć M2, M3 czy M4 poniżej 10-11 tys. zł za metr, a średnia cena przekroczyła już 12 tys. zł.

Budowa mieszkań w Warszawie

Wielu ekspertów mówi już o rosnącej bańce na rynku nieruchomości, która może pęknąć, gdy NBP zacznie wreszcie podnosić stopy procentowe, a koszty kredytów hipotecznych pójdą w górę. Tymczasem od deweloperów docierają ostatnio sygnały, że ten galop cen w stolicy, który może się przenieść na inne miasta, w najbliższych latach nie zwolni, a może wręcz przyspieszyć.

Wynika to wprost z ostatniego raportu przygotowanego przez firmę doradczą JLL na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Mowa w nim o tym, że w ostatnich latach doszło w Warszawie do najgłębszego załamania podaży mieszkań od deweloperów spośród sześciu największych miast Polski i że oferta nowych lokali jest obecnie najmniejsza od 14 lat. Zdaniem ekspertów JLL, wynika to z malejącej w ostatnich dwóch latach liczby pozwoleń na budowę, co ma być pochodną polityki władz stolicy, a konkretnie „zbyt wolnego tempa uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz opieszałości procedur administracyjnych”.

Źródła: Newsweek
Tags:
  • deweloperzy
  • rynek mieszkaniowy
  • ceny mieszkań
  • budownictwo
  • mieszkania