Zdecydowana większość pracowników (73 proc.) chciałaby przejścia na model czterech dni w tygodniu z zachowaniem pięciodniowego wynagrodzenia — wynika z raportu ManpowerGroup. Ponad połowa spośród przepytanych (51 proc.) oczekuje większej liczby dni urlopu w ramach zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Jest dużo więcej ciekawych odpowiedzi.

Zdecydowana większość pracowników (73 proc.) chce przejścia na model czterech dni w tygodniu z zachowaniem pięciodniowego wynagrodzenia — wynika z raportu ManpowerGroup.

W jakich nastrojach są pracownicy i co odczuwają w miejscu pracy? W jaki sposób pracodawcy mogą zapobiegać wypaleniu zawodowemu? Te pytania przyświecały autorom raportu ManpowerGroup — "Czego pragną pracownicy".

Pozytywny efekt pandemii

Raport opisuje pięć głównych obszarów związanych z aktualnymi trendami dotyczącymi oczekiwań pracowników. Badanie pokazuje, że możliwości takie, jak praca z domu i elastyczność zyskana podczas pandemii są dla talentów bardzo ważna — 93 proc. respondentów zauważyło, że poprawiła ona jakość ich pracy.

Mniej pracy za te same pieniądze

7 na 10 osób (73 proc. chciałoby także przejścia na model pracy czterech dni w tygodniu (z zachowaniem pięciodniowego wynagrodzenia). "O skróceniu tygodnia pracy do 4 dni mówi się coraz głośniej, również w Polsce. Pojawiają się firmy, które już podjęły tę decyzję, w wielu miejscach na świecie trwają testy weryfikujące, w jakim stopniu wiąże się to z ryzykiem spadku efektywności. Wyniki analiz są tu wyjątkowo obiecujące, wstępnie nie wskazują na pogorszenie rezultatów, wręcz przeciwnie, zauważono wzrost zaangażowania, motywacji, jak i ogólnej satysfakcji pracowników" — skomentowała dyrektor sprzedaży ManpowerGroup w Polsce Luiza Luranc-Jaworek.

Elastyczny czas pracy. Co dokładnie?

Najważniejszymi czynnikami związanymi z elastycznością miejsca pracy są dla talentów możliwość wyboru godzin rozpoczęcia i zakończenia obowiązków służbowych (ważne dla 53 proc. badanych), pełna elastyczność w zakresie wyboru miejsca pracy (41 proc.) oraz dłuższy urlop (41 proc.). Istotne dla pracowników są także zwiększenie liczby dni płatnego urlopu wypoczynkowego (33 proc.) oraz możliwość częstszej realizacji zadań z domu niż biura (23 proc.) — czytamy w raporcie.

Pomoc w wypaleniu zawodowym

W raporcie ManpowerGroup poruszona została również kwestia zdrowia psychicznego, wypalenia zawodowego oraz wsparcia talentów przez firmy w tym obszarze. Ponad połowa (51 proc.) pracowników mówi o tym, że w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu pomocna byłaby większa pula dni urlopowych, a 44 proc. wskazało zapewnienie elastyczności w pracy, jak na przykład wybór czasu i miejsca, z jakiego wykonuje pracę. 4 na 10 (39 proc.) zatrudnionych deklaruje, że chciałoby się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a także oczekiwałoby od organizacji dodatkowych dni wolnych w celu zadbania o zdrowie psychiczne (36 proc.).

Zdaniem ekspertki ManpowerGroup Jolanty Jastrzębskiej, managerowie chcący zatroszczyć się o zdrowie psychiczne pracowników i zapobiec ich wypaleniu zawodowemu powinni wziąć pod lupę między innymi przejrzystość procedur, jakie obowiązują w zespole oraz sposób codziennego działania, by nie generować dodatkowego napięcia oraz stresu. "Bardzo istotna przejrzysta komunikacja, która bezpośrednio przekłada się na pozytywną atmosferę w pracy, będącą często kluczowym aspektem dobrego samopoczucia pracowników w firmie. Ważne jest także przydzielanie zadań zgodnie z poziomem kompetencji pracownika, a w przypadku pojawienia się trudności należy o nich rozmawiać i wspierać pracowników w radzeniu sobie ze stresem. Liderzy mogą także zadbać, o wzmacnianie poczucie własnej wartości pracowników zauważając osiągnięcia i udzielając pozytywnej informacji zwrotnej" – podsumowuje Jastrzębska.

Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Raport
  • praca
  • czterodniowy tydzień pracy