O czterodniowym tygodniu pracy mówi się od dawna. Niektóre firmy czy nawet państwa podjęły próby wprowadzenia takiego rozwiązania. Wielkim sukcesem okazał się islandzki program. Chociaż w Polsce to wciąż głównie teoria, to niektóre firmy zdecydowały się na taki krok. Głównie z branży IT, ale nie tylko. Jakie były i są efekty?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce te firmy już to wprowadziły branża IT.

Pandemia koronawirusa spowodowała przyśpieszenie pewnych zmian na rynku pracy. Praca zdalna, tam gdzie możliwa, stała się łatwo dostępna. Od dawna mówi się także o czterodniowym tygodniu pracy, jak rozwiązaniu, które jest przyszłością pracowników na całym świecie. Na Islandii przeprowadzono eksperyment, w którym wziął 1 proc. aktywnych zawodowo mieszkańców kraju. Okazało się, że są mniej zestresowani, mniej narażeni na wypalenie zawodowe, a część z nich zgłosiła, że poprawiło się ich zdrowie. Co więcej, lepiej łączą życie prywatne z zawodowym.

W Hiszpanii trwają prace nad programem pilotażowym, w ramach którego tydzień pracy zostanie skrócony do 32 godzin. Rząd przeznaczy na ten program 50 mln euro pochodzących z funduszy europejskich na innowacje firm. Projekt ma dotyczyć 200 małych i średnich firm, a wyniki będą obserwowane przez 3 lata.

Co z Polską? Na razie rząd przygląda się efektom rozwiązań zza granicy, ale jak wynika z komentarzy resortu Rozwoju, Pracy i Technologii, czterodniowy tydzień pracy jako ogólnoprawne rozwiązanie to odległa wizja.

- Polska jest liderem niskiego bezrobocia w Europie. Potrzeby kadrowe pracodawców, pomimo pandemii, są impulsem do legalizowania w skali roku pracy blisko 1,5 mln obcokrajowców. Dlatego odpowiadając na pytanie, czy propozycja hiszpańska mogłaby być interesująca dla Polski, trzeba stwierdzić, że nie jest to rozwiązanie adekwatne. Jednocześnie zaznaczamy, że mamy świadomość, iż, jak wskazują niektórzy naukowcy, skrócenie czasu pracy to być może dobry pomysł na zwiększenie produktywności, poprawę zdrowia psychicznego pracowników czy nawet walkę ze zmianami klimatycznymi. Elastyczne działanie pracodawców opiera się w Polsce o zapisy ustawowe Kodeksu pracy - twierdzi resort pracy w rozmowie z serwisem PulsHR.pl.

Te polskie firmy wprowadzają zmiany w czasie pracy

Jak podaje Bankier.pl w Polsce jest kilka firm, które wprowadziły u siebie rozwiązania skracające czas pracy. Większość z nich działa w branży IT. W Nozbe dano pracownikom luźniejsze piątki. Nie jest to dzień do końca wolny od pracy, ale pracownicy nie zajmują się w te dni bieżącymi sprawami. Zamiast tego podsumowują mijający tydzień, mogą zaplanować kolejny, albo poświęcić ten czas na rozwój osobisty.

Agencja strategiczno-kreatywna Kava wprowadziła u siebie 6-godzinny dzień pracy w rozłożeniu na pełne 5 dni tygodnia. Nie zmniejszono przy tym wynagrodzeń, ani przysługującego ludziom urlopu. Eksperyment miał potrwać pół roku, ale trwa już dwa lata. Największe jego efekty zwiększenie liczby projektów oraz przychodu firmy o 30 proc. Do tego podniesiono pracownikom pensje o 10 proc.

Firma Senuto skróciła swoim pracownikom tydzień pracy o jeden dzień. Za pracę przez 4 dni w tygodniu otrzymują takie samo wynagrodzenie.

Pomysł wziął się z ogólnego przepracowania i stresu ostatnich 1,5 roku - razem z 4-dniowym tygodniem pracy wprowadziliśmy aplikację do rozmów z terapeutami. Piątek jest dniem wolnym, natomiast wszystkie warsztaty, szkolenia, naukę języków przenieśliśmy na piątki. Ale nikt nie sprawdza co kto robi. Nie zgłaszamy również piątkowych urlopów – mówi w rozmowie z Bankier.pl Sara Booth-Wrotkowski z Senuto.

Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • branża IT
  • praca
  • czterodniowy tydzień pracy