Liczba Polaków na kwarantannie rośnie lawinowo, 24 stycznia było to już 819 tysięcy osób, ponad pół miliona więcej niż tydzień wcześniej. W tej sytuacji rząd podjął decyzję o skróceniu kwarantanny.

Kwarantanna od 25 stycznia 2022 roku będzie trwała 7 dni, a nie 10. Ma to zapewnić szybszy powrót do pracy i szkół, dać oszczędności w gospodarce i ulżyć ludziom.

Kwarantanna od 25 stycznia 2022 roku trwa 7 dni, a nie 10. Ma to zapewnić szybszy powrót do pracy i szkół, dać oszczędności w gospodarce i ulżyć ludziom. Jak zadziała ta zmiana?

W jakich sytuacjach zostanie nałożona 7-dniowa kwarantanna?

Zostaną na nią wysłani ci, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, ale nie mają objawów choroby oraz ci, którzy dostali skierowanie na test od swojego lekarza.

Czy skrócona zostanie też izolacja?

Nie. Kwarantanną obejmuje się osoby zdrowe, które były narażone na zakażenie, natomiast izolacji podlegają ludzie chorzy, z pozytywnym wynikiem testu.

Co, jeśli podczas kwarantanny zachorujemy?

Na czas wizyty u lekarza i wymazu kwarantanna zostanie zawieszona. Jeśli test okaże się pozytywny, kwarantanna stanie się izolacją. Dla chorujących bezobjawowo trwa ona 10 dni. Dla ludzi z symptomami choroby izolacja kończy się nie wcześniej niż po 10 dniach i po 24 godzinach bez gorączki.

Czy z 7-dniowej kwarantanny po zetknięciu z osobą chorą można uciec po zrobieniu testu?

Nie. Jeśli została nałożona ze względu na kontakt z kimś zarażonym, negatywny wynik testu nie zwalnia z jej odbywania. Jeśli jednak na kwarantannie wylądowaliśmy z powodu skierowania na test przez lekarza, ujemny wynik wymazu sprawi, że nie musimy przebywać już na kwarantannie. W takiej sytuacji warto jednak stosować zwiększone środki ostrożności i higieny.

Co z sytuacją, kiedy choruje nasz domownik i na nas też nakładana jest kwarantanna?

Jeśli mieszkamy z osobą chorą i jesteśmy zaszczepieni, po wykonaniu testu i uzyskaniu negatywnego wyniku zwalniani jesteśmy automatycznie z kwarantanny. Warunkiem jest jednak pojawienie się wyniku w systemie EWP. Co ważne, nasz test musi być wykonany po teście potwierdzającym zakażenie domownika.

Osoba niezaszczepiona, na którą kwarantanna została nałożona ze względu na zamieszkiwanie z osobą, która otrzymała pozytywny wynik testu, nie może zostać zwolniona z odbywania kwarantanny, nawet mając negatywny wynik wymazu!

Ten artykuł pierwszy raz na stronie Faktu ukazał się 25.01.2022 r.

Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • pandemia
  • COVID-19
  • koronawirus
  • kwarantanna