W tej chwili udział w polowaniach mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie. Posłowie jednak chcą przepisy zmienić i pozwolić na to także dzieciom. Wystarczyłaby zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, by dziecko mogło razem z dorosłymi ruszyć w knieję i patrzeć na rzeź zwierząt. Posłowie twierdzą, że taka zmiana "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym".

Posłowie zniosą zakaz udziału dzieci w polowaniach? Projekt jest w Sejmie.

Zakaz uczestnictwa dzieci w polowaniach został wprowadzony w 2018 r. Towarzyszyły temu wielkie polityczne emocje: posłowie PiS, tłumacząc się walką z Afrykańskim Pomorem Świń, chcieli w ekspresowym tempie zliberalizować prawo łowieckie. Projekt, nagłośniony przez ekologów, wywołał gniew prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Rezultat był taki, że przepisy jeszcze zaostrzono, wprowadzając m.in. kary za udział dzieci w polowaniach.

Od tamtego czasu pojawiają się próby przywrócenia starych zapisów. Jak dotąd – nieudane. Teraz posłowie szykują podejście i to za sprawą Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji, w której PiS ma zresztą większość.

Polowania będą także dla dzieci. Oto co proponują posłowie

Zapisy umożliwiające udział dzieci w polowaniach znalazły się w projekcie ustawy mającej na celu likwidowanie zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Projekt zakłada wiele innych rozwiązań m.in. liberalizację przepisów w dostępie do broni.

Czym posłowie uzasadniają konieczność zmiany w prawie łowieckim? Powołują się na obywatelski projekt, który już na początku kadencji wpłynął do Sejmu i zakładał przywrócenie możliwości udziału dzieci w polowaniach. Obywatelską inicjatywę co prawda odrzucono, ale posłowie teraz znów dążą do tego, by zakaz uczestnictwa dzieci w polowaniach znieść. I przekonują, że skoro pod obywatelskim projektem podpisało się ponad 100 tys. obywateli, "tym samym uznać należy, że przedmiotowa kwestia zasługuje na szczególną uwagę, a proponowana zmiana ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym” – czytamy w uzasadnieniu do nowego projektu. Posłowie chcą, by dziecko do 18. roku życia mogło uczestniczyć w polowaniu, o ile zgodę na to wydadzą jego rodzice lub opiekunowie prawni.

Nastolatek może wziąć ślub, pracować. Nie weźmie udziału w polowaniach?

Politycy twierdzą, że polowanie nie jest aktywnością, przed którą należałoby chronić dzieci. "Należy mieć na uwadze, że osoby poniżej 18. roku życia mogą w różnym, chociaż ograniczonym, zakresie samodzielnie decydować o sobie, w tym również w sferze prawnej. Tytułem przykładu wskazać można, że mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych (po ukończeniu 13. roku życia), mogą: zawrzeć małżeństwo (kobieta po ukończeniu 16. roku życia), świadczyć pracę (po ukończeniu 16. roku życia), czy też uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdów kategorii AM (po ukończeniu 14. roku życia) lub kategorii A1, B1 i T (po ukończeniu 16. roku życia)” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Psycholog: dzieci powinny być chronione przed gierkami polityków

Psycholog Mirosława Kątna przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka nie szczędzi słów krytyki pod adresem polityków. – Uczestnictwo dzieci w polowaniach jest dla nich zbyt silnym przeżyciem wyniszczającym odporność emocjonalną i wrażliwość. To niepotrzebne doświadczenie w dzieciństwie czy wczesnej młodości. Każda śmierć ma element przemocy. Powinniśmy dzieci przed tym chronić. Takie doświadczenie jest dla nich obciążające i emocjonalnie niezrozumiałe – mówi Faktowi. Jak podkreśla, temat wraca, co kilka lat i jest silnie nacechowany politycznie. – To przykre, że dotyczy to dzieci, które powinny być chronione przed walkami i gierkami politycznymi – dodaje.

4 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • myśliwi
  • polowania
  • prawo łowieckie