Otwarcie Baltic Pipe, czyli gazowej autostrady do Polski z Morza Północnego zaplanowano na wtorek 27 września. Inwestycja pochłonęła ponad 2 mld euro. Niestety do końca tego roku i w 2023 r. dostawy gazu rurą pod Bałtykiem, będą mocno ograniczone. Poza tym gaz, który trafi nim do naszych domów, będzie bardzo drogi.

Mimo że prace budowlane jeszcze trwają, 27 września 2022 r. w Filharmonii w Szczecinie odbędzie się uroczystość otwarcia gazociągu Baltic Pipe z udziałem premierów Polski i Danii, a także prezesów polskiego Gaz-Systemu oraz duńskiego Energinetu.

Uroczystość otwarcia Baltic Pipe odbędzie się 27 września 2022 r. w Filharmonii w Szczecinie. Wezmą w niej udział premierzy Polski i Danii, a także prezesów polskiego Gaz-Systemu oraz duńskiego Energinetu. Wprawdzie prace budowlane — po stronie duńskiej — potrwają jeszcze do końca roku, ale można powiedzieć, że dobiega końca 30-letni okres starań i budowy gazociągu, który — obok gazoportu w Świnoujściu — ma nas w pełni uniezależnić od gazu z Rosji.

Baltic Pipe. Ile kosztowała gazowa autostrada z Norwegii?

Zgodnie z zapowiedziami sprzed czterech lat, liczący ok. 900 km system przesyłowy Baltic Pipe miał kosztować co najmniej 1,6 mld euro, które zobowiązali się wyłożyć inwestorzy — polski operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego duński odpowiednik Energinet. 821 mln euro mieli zapłacić Duńczycy, a 784 mln euro nasz rodzimy Gaz-System. Projekt został też dofinansowany przez Brukselę kwotą 250 mln euro. Ostateczne koszty — w ocenie ekspertów — będą jednak znacznie wyższe. W 2021 r. Energinet podniósł szacunki swoich wydatków do ok. 1 mld euro, z czego część miała wynikać z kilkumiesięcznych opóźnień w budowie. Można więc założyć, że ostateczne koszty, jakie pochłonęła budowa rurociągu, znacznie przekroczyły 2 mld euro.

Przebieg Baltic Pipe

Baltic Pipe składa się z pięciu elementów — połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowanej trasy przesyłu gazu przez Danię, tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z dodatkowych elementów polskiego systemu przesyłowego, w tym gazociągu Goleniów–Lwówek i gazociągu Niechorze–Płoty.

Baltic Pipe. Ile gazu popłynie rurą pod Bałtykiem?

Do końca 2022 r., dzięki Baltic Pipe możemy liczyć na dostawy gazu ze złóż gazu w Norwegii objętych 62 koncesjami należącymi do PGNiG wielkości ok. 900 mln m sześciennych. W 2023 r. ma to być już ok. 2,6 mld metrów sześciennych. Do tego dojdzie gaz z podpisanego właśnie kontraktu od norweskiego Equinora. Przez 10 kolejnych lat ma tłoczyć dodatkowe 2,4 mld m sześc. gazu rocznie.

"Póki co, od stycznia 2023 r., PGNiG będzie w stanie wypełnić gazem Baltic Pipe w ok. połowie. Wciąż prowadzone są rozmowy z dostawcami, tak by dobić do 10 mld m sześciennych gazu rocznie, czyli maksymalnych możliwości przesyłowych rury. Na razie szacuję, że w przyszłym roku, uda się przesłać gazociągiem co najwyżej ok. 7-8 mld" — mówi Faktowi Wojciech Jakóbik, ekspert rynku energii Instytutu Jagielońskiego i redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Czy te ilości gazu z Baltic Pipe zastąpią dostawy z Rosji?

PGNiG zapewnia, że posiada zabezpieczone dostawy gazu gazociągiem Baltic Pipe na poziomie, który "gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania Grupa będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców w Polsce w najbliższym sezonie grzewczym". Spełnienie tej deklaracji — zdaniem eksperta — będzie bardzo trudne i to tylko przy daleko idących oszczędnościach.

"Zakładając ograniczenie rocznego zużycia o 10-20 proc. czyli do ok. 17 mld m sześciennych, niezakłócone niczym dostawy gazu skroplonego i wykorzystanie zapasów z wypełnionych po kurki magazynów, gazu powinno nam wystarczyć, ale musimy mocno zabiegać o podpisanie kolejnych kontraktów, tak by w pełni wykorzystać jego możliwości przesyłowe i zapewnić sobie wystarczającą ilość surowca. Przy obecnej konkurencji na rynku, będzie to bardzo trudne" — podkreśla Jakóbik.

Gaz z Norwegii będzie drogi

"Niestety umowa z Norwegami została podpisana na cenowej górce, czyli w czasie największego nasilenia kryzysu energetycznego, a zatem musimy się liczyć z jego wysokim kosztem" — podkreśla ekspert portalu BiznesAlert.pl. "Na pewno byłoby znacznie taniej, gdyby o kontrakty zadbano w 2021 r." — dodaje. Jak to się odbije na naszych rachunkach?

"Musimy pamiętać, że gaz z Norwegii to tylko część surowca, który będziemy kupować w najbliższych latach. Mamy swoje złoża, a także zapewnione dostawy skroplonego gazu. Nie wiadomo też, jak będą się w przyszłości kształtować ceny surowca na światowych rynkach" — mówi Wojciech Jakóbik. Jak szacuje, przez co najmniej trzy kolejne lata, musimy się liczyć z podwyżkami rachunków — nawet o kilkadziesiąt procent rocznie.

Ponad 30 lat planowania i budowy Baltic Pipe

Pierwsze koncepcje, wskazujące Norwegię jako potencjalne źródło gazu pojawiły się w 1991 r., jednak dopiero w 1997 r. norweskie firmy zaproponowały dostawy gazu do Polski poprzez Niemcy, ale na zasadzie wirtualnego rewersu. Norwegowie mieli dostarczać gaz do Niemiec, a w zamian Polska miała pobierać rosyjski surowiec z budowanego wtedy gazociągu jamalskiego. Polski rząd zabiegał jednak o dostawy bezpośrednie za pomocą specjalnie zbudowanego gazociągu.

3 września 2001 r. w Oslo podpisano umowę handlową między PGNiG i norweskimi firmami na dostawy gazu i w przyszłości budowę gazociągu. W 2003 r. za rządów SLD-PSL, odstąpiono jednak od realizacji tej umowy na rzecz kontraktu z Gazpromem. Do koncepcji budowy polsko-duńskiej rury powrócono w 2016 r. Ostatecznie budowa Baltic Pipe ruszyła w 2018 r. Pełną moc gazociąg ma uzyskać 1 stycznia 2023 r., po zakończeniu wszystkich prac przez Duńczyków.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na stronie Faktu 26.09.2022 r.

3 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • gazociąg
  • otwarcie Baltic Pipe
  • Baltic Pipe
  • Gaz
  • PGNiG