Dla wielu z nas Karnawał 2023 to najwspanialszy czas w roku. To okres hucznych imprez i zabaw, który potrwa aż do Środy Popielcowej. Kiedy rozpoczął się karnawał? Ile dni w tym roku potrwa? Kiedy się skończy? Kiedy wypadają w 2023 roku ostatki? Skąd w ogóle się wziął i jak go kiedyś nazywano w Polsce?

Karnawał. Kiedy ostatki i Środa Popielcowa? Kiedy zaczyna się post?

Karnawał 2023 rozpoczął się w piątek 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Imprezy, bale i spotkania w gronie znajomych potrwają aż do Środy Popielcowej, która w tym roku wypada 22 lutego. A to oznacza 47 dni karnawału w 2023 roku!

Karnawał 2023. Kiedy wypadają ostatki i Środa Popielcowa?

Ostatki 2023 rozpoczną się od tłustego czwartku, 16 lutego, a ostatnia sobota karnawału przypadnie 18 lutego. To najbardziej intensywny czas karnawału.

Warto też pamiętać, że ostatki to święto ruchome.

Jak to się zaczęło?

Warto pamiętać, że karnawał zwany w Polsce "zapustami" lub "mięsopustem" to czas zimowych zabaw, maskarad, pochodów i balów. Jak podaje kalendarz.livecity.pl, słowo karnawał wywodzi się od włoskiego carnevale ("mięso żegnaj") oraz innych nazw o podobnym znaczeniu. Wszystkie odnosiły się do pożegnania z mięsem, czyli przygotowaniach do Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Jak wyjaśnił portal wiadomosci.gazeta.pl, zwyczaj karnawału wywodzi się z kultów płodności i agrarnych, które są starsze niż wierzenia chrześcijańskie. Już wówczas istotnym elementem zabaw karnawałowych były tańce. Okres karnawału wpisuje się również w rytmy natury i zwiastuje bliskie nadejście wiosny.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl, kalendarz.livecity.pl

(Tseo/msob/PW)

Przeczytaj także:

Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 3.01.2022 r.

Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Święto Trzech Króli
  • ostatki
  • karnawał
  • Środa Popielcowa