Tłusty czwartek to dzień, w którym tradycyjnie objadamy się pączkami i faworkami (chrustem). Święto pączka zależy od daty Wielkiego Postu i Wielkanocy, w związku z tym jest to święto ruchome – co roku wypada w inny dzień. Kiedy obchodzimy tłusty czwartek w 2022 roku? Wyjaśniamy.

Poprzedzający Środę Popielcową tłusty czwartek to okazja, by sobie pofolgować.

Jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Okres Wielkiego Postu rozpoczyna przypadająca na 46 dni przed Wielkanocą Środa Popielcowa. Ponieważ Wielkanoc jest świętem ruchomym, to tłusty czwartek może wypaść między 29 stycznia, a 4 marca.

Tłusty czwartek 2022. Kiedy wypada?

W 2022 roku Wielkanoc wypada 17 kwietnia, Środa Popielcowa jest 2 marca, a więc pączkami i faworkami w tłusty czwartek 2022 będziemy się objadać 24 lutego.

W okresie Wielkiego Postu katolicy tradycyjnie zachowują większą wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu. Poprzedzający Środę Popielcową tłusty czwartek to okazja, by sobie pofolgować. W ten dzień tradycyjnie je się tłuste i słodkie potrawy w rodzaju pączków lub faworków (chrustu).

format_quote

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła

- głosi staropolskie przysłowie.

Co to za święto?

Tłusty czwartek, choć jest świętem ruchomym, to wypada w okresie, kiedy zima ustępuje wiośnie. Radosne świętowanie odejścia zimy i nadejścia długo wyczekiwanej wiosny często zakrapiano dużą ilością piwa, a także innych trunków, do których podawano tłuste zakąski. Jedną z nich były pączki, jednak zupełnie inne niż te, którymi tak chętnie się dziś objadamy.

Kiedyś pączki były wypiekane z ciasta chlebowego, a jako nadzienie służyła... słonina oraz boczek i mięso. Pewna zmiana nastąpiła w XVI wieku i słoninę zastąpiły migdały lub orzeszki, ale były one wkładane tylko do niektórych pączków. Kto trafił na pączek z wkładką, mógł spodziewać się dostatku i powodzenia.

Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 10.02.2021 r.

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Tłusty Czwartek
  • chrust
  • paczki
  • karnawał
  • faworki