Najnowsze hybrydowe toyoty, 720 profesjonalnych hulajnóg elektrycznych, kilka tysięcy voucherów na paliwo, ubezpieczenia o wartości od 50 do 100 zł i bardzo duże pieniądze – tymi nagrodami rząd chce zachęcać Polaków do szczepień. "Fakt" jako pierwszy poznał szczegóły loterii, w której będą mogli wziąć udział wszyscy, którzy przyjmą zastrzyk przeciw COVID-19.

Polaków do szczepionek mają przekonać m.in. hybrydowe toyoty

Tylko w środę wykonano 620 tysięcy szczepień. – To rekord i dowód, że system uzyskał pełną wydajność – cieszy się minister Michał Dworczyk, szef KPRM. W pełni zaszczepionych jest ponad 7,7 miliona Polaków. To jednak wciąż za mało, byśmy uzyskali odporność populacyjną. A z dnia na dzień na zastrzyki przeciw COVID-19 zapisuje się coraz mniej osób. Dlatego Narodowy Program Szczepień wkracza w nowy etap. Jak ustalił "Fakt", rząd razem z Totalizatorem Sportowym dopinają ostatnie szczegóły loterii, która ruszy najpóźniej 1 lipca i potrwa trzy miesiące. Każdy zaszczepiony ma mieć szansę nawet na milion złotych lub nagrody rzeczowe – hybrydowe auta, elektryczne hulajnogi, vouchery. Co trzeba wiedzieć o planowanej loterii? Wyjaśniamy.

Loteria. Czy tylko osoby, które teraz się zaszczepią, będą mogły wziąć w niej udział?

Nie tylko. Wszystkie osoby, które od początku programu szczepień przyjęły zastrzyk, będą mogły wziąć w niej udział. Osoby już zaszczepione będą musiały tylko wyrazić na to zgodę. Będzie to można zrobić na dwa sposoby. Pierwszy, kiedy loteria już zostanie oficjalnie ogłoszona, trzeba będzie zalogować się na internetowe konto pacjenta (pacjent.gov.pl) i zaakceptować zgody. Osoby, które nie korzystają z komputera, będą mogły wyrazić zgodę na udział w loterii przez infolinię.

Osoby, które będą się dopiero szczepić, będą mogły wyrazić zgodę na udział w losowaniu przed podaniem zastrzyku.

Loteria. Czy osoba zaszczepiona już pierwszą dawką już będzie mogła brać udział w losowaniu?

Prawdopodobnie tak, choć ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Szczegóły loterii są obecnie dopracowywane.

Loteria. Ile będzie szans na wygraną?

Każdy uczestnik będzie mieć cztery szanse na wygraną:

natychmiastową – co 2000. osoba wygra 500 zł,

cotygodniową – losowane będą nagrody pieniężne (2 x po 50 tys. zł), 60 sztuk hulajnóg elektrycznych (każda warta ok. 1700–2000 zł) i vouchery na paliwo i ubezpieczenia. Będzie 12 takich losowań.

comiesięczną – losowane będą nagrody pieniężne (2 x po 100 tys. złotych), 2 samochody hybrydowe Toyota Corolla Sedan z silnikiem 1,8 122 KM z 2021 r. i vouchery za paliwo i ubezpieczenia. Będą trzy takie losowania.

finałową – do wygrania będzie 1 mln zł (będą dwie takie nagrody), 2 samochody hybrydowe Toyota C-HR z silnikiem 1,8 122 KM z 2021 r.

Loteria. Czy od nagród trzeba będzie płacić podatek dochodowy?

Jak ustalił "Fakt", trwają uzgodnienia z resortem finansów, by nagrody w loterii szczepionkowej były zwolnione z podatku.

5 slajdów
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • szczepienia
  • pandemia
  • loteria
  • michał dworczyk