Mąka ze świerszczy, według jednego z internetowych sprzedawców, jest "zrównoważoną alternatywą dla mąki pszennej". Kolejny opisał jej walory smakowe — ma "przyjemny, a także łagodny smak orzechów". Sklep podaje, że ma również wysoką zawartość białka (3 razy większą niż polędwica) i dzięki temu nadaje się np. na koktajle dla osób uprawiających sport.
Jest dobrym rozwiązaniem dla osób chorującym na celiakię — nie zawiera glutenu. Sprzedawcy informują także, że jest dobra dla osób na modnej diecie ketogenicznej. Ma także sporo witaminy B12 (jedna porcja zaspokaja 17 proc. dzienne zapotrzebowanie na nią), żelaza i wapnia.
Mąka ze świerszczy to luksus. Kg kosztuje więcej niż torebka od domu mody
Zgodę na wprowadzenie mąki ze świerszczy oraz wypieków powstających na jej bazie (np. chlebów, bułek i ciast) Komisja Europejska wydała 24 stycznia. To oznacza, że konsumenci m.in. w Polsce mogą kupować ten produkt, przygotowywany z pieczonych lub suszonych świerszczy, w sklepach.
Przeczytaj więcej: Mąka ze świerszczy już niebawem może znaleźć się w naszym jedzeniu. Jest zgoda KE
Fakt przyjrzał się ofertom sklepów internetowych pod tym kątem. Na jednej ze stron możemy kupić mąkę ze świerszczy za cenę 55,88 zł za 100 gramów! To oznacza, że za kilogram płacimy prawie 560 zł. To wydatek większy niż za luksusowe torebki marek premium czy domów mody typu Pinko, Guess czy nawet Moschino.
Na jeszcze innych stronach oferujących jej sprzedaż znaleźliśmy mąkę ze świerszczy, w porównaniu ze wspomnianą ofertą, znacząco taniej. Opakowania o tej samej gramaturze były dostępne od 22,90 do 25,99 zł. W przeliczeniu na kilogram to od prawie 230 do 260 zł. Wciąż dużo.
Do porównania dorzucamy jeszcze aktualne ceny mąki pszennej poznańskiej typ 500 w kilogramowym opakowaniu. Minimalna cena, według danych przedstawionych przez portal dlahandlu.pl w styczniu 2023 roku, wyniosła 2,89 zł za kilogram. Maksymalna — 5,89 zł, a średnio płaciliśmy za nią 4,38 zł.
Zestawiliśmy ze sobą najwyższą cenę obu typów mąk. Doszliśmy do wniosku, że gdybyśmy mieli "wolne" 560 zł i chcieli za to kupić tego rodzaju produkt to mielibyśmy kilogram mąki ze świerszczy lub niemal 100 kilogramów zwykłej mąki.