Prawo i Sprawiedliwość nagle zmienia zdanie w sprawie nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Po zapowiedzi premiera, w Senacie ma być złożona poprawka, wykreślająca nowe przepisy dotyczące m.in. zbiorek na cele charytatywne, w tym na leczenie chorych dzieci. To reakcja na głosy oburzenia po tym, jak okazało się, że rodzice zbierają pieniądze na chore dziecko, używając do tego platformy takiej jak np. zrzutka.pl, będą musieli liczyć się z dodatkowym kosztem.

Mateusz Morawiecki zadeklarował, że nie pozwoli, żeby nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn wpłynęła na kwestie zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy.

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber zapowiedział, że klub PiS złoży w Senacie poprawkę do zapisów nowelizujących ustawę o podatku od spadków i darowizn, wykreślającą nowe przepisy dotyczące m.in. zbiorek na cele charytatywne.

"Intencją poselskiego projektu było zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla darowizn z jednoczesnym uszczelnieniem systemu. W związku z wątpliwościami klub PiS złoży w Senacie poprawkę, która wykreśli ten zapis" — napisał Schreiber na Twitterze.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem intaria.pl, ujawnił, że wydał dyspozycję Ministerstwu Finansów, by niezwłocznie uściślić kwestię zbierania środków na cele charytatywne. Jak wskazał portal, w wyniku wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, "jeśli rodzice zbierają pieniądze na chore dziecko, używając do tego platformy takiej jak choćby zrzutka.pl, muszą liczyć się z dodatkowym kosztem".

Uchwalone przez Sejm przepisy przewidują, że jeśli wartość zbiórki przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi przekroczy łącznie 54 180 zł, wówczas beneficjent opłaca podatek. Jego wartość może z kolei sięgnąć 20 proc. od nadwyżki ponad 22 256 zł otrzymanych donacji. Teraz podatek trzeba odprowadzać jedynie od pojedynczych wpłat powyżej 5 308 zł, które pochodzą od osób, które nie są spokrewnione z beneficjentem zbiórki.

Resort finansów mówi o uszczelnianiu przepisów

Ministerstwo Finansów przekonuje, że nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn podwyższa kwotę wolną od podatku, dzięki czemu podatki będą niższe. MF podkreśliło, że wprowadzone do ustawy górne kwoty limitów dla darowizn od kilku osób miały wyeliminować ewentualne nadużycia.

Jak przypomniało ministerstwo, uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje z jednej strony podwyższenie kwot wolnych w każdej z trzech grup podatkowych, z drugiej zaś wprowadza limity tych kwot w okresie 5 lat: 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej; 27 090 zł od jednej osoby lub 81 270 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej; 18 060 zł od jednej osoby lub 54 180 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

"Górne limity darowizn od wielu osób wprowadzone zostały, żeby zapobiec możliwości prania pieniędzy. Istnieje bowiem ryzyko uniknięcia 75 proc. proc. PIT od tzw. nieujawnionych dochodów poprzez deklarowanie ich otrzymania tytułem darowizn" — wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Źródła: Fakt online
Tags:
  • podatek od darowizny
  • zbiórka na leczenie
  • ustawa