Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca 2018 r. "w niedziele i święta w placówkach handlowych zakazany jest handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu (w tym osobie wykonującej pracę w placówce handlowej na podstawie umowy prawa cywilnego jak np. umowa zlecenia) wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem".
Oznacza to, że handel w niedzielę jest możliwy tylko w określonych przypadkach. W 2023 r. takich dni jest siedem.
Czy w niedzielę 19 marca sklepy będą otwarte?
Pierwsza niedziela handlowa była w styczniu, a jak ma się sytuacja w lutym? Czy niedziela 19 marca, jest niedzielą handlową, a sklepy tego dnia będą otwarte?
Niestety w niedzielę 19 marca sklepy będą zamknięte.
Handel możliwy będzie tuż przed Wielkanocą, weekendem majowym, przed wakacjami i tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Potem handlowe będą dwie grudniowe niedziele, w tym Wigilia. Wtedy handel możliwy jest tylko do godz. 14.
Niedziele handlowe w 2023 r.:
- 29 stycznia,
- 2 kwietnia,
- 30 kwietnia,
- 25 czerwca,
- 27 sierpnia,
- 17 grudnia,
- 24 grudnia.
Które sklepy są otwarte w niedziele?
W ustawie o zakazie handlu w niedziele są wyjątki. Niektóre sklepy, które się nie załapały, kombinują i wciąż omijają przepisy. Otwierają się między innymi jako "kluby czytelnika" czy "wypożyczalnie sprzętu sportowego".
Związkowcy z Solidarności chcieliby, by złamanie zakazu o niedzielnym handlu było traktowane jak przestępstwo, nie jak wykroczenie. Resort sprawiedliwości jednak do takich zmian w prawie się nie pali.
W jakich punktach niedzielny handel będzie mógł nadal odbywać się w 2023 r.?
Chodzi o sklepy działające na dworcach PKP (np. Biedronka w Grudziądzu), sklepy osiedlowe i franczyzowe (typu Żabka) obsługiwane przez właścicieli. Zakupy można też zrobić, jednak w wyższych cenach, na stacjach benzynowych. Z zakazu handlu niedzielnego są również wyłączone cukiernie i kawiarnie.
Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 31.10.2022 r.