Projekt ustawy w sprawie kredytu 2 proc. na mieszkanie z dopłatą od państwa został skierowany do konsultacji — poinformował minister rozwoju Waldemar Buda. O kredyt będą mogły się ubiegać osoby do 45 roku życia na zakup pierwszego mieszkania. Państwo przez dziesięć lat będzie dopłacać do rat nawet ponad 2,5 tys. zł miesięcznie. Projekt zakłada też mechanizm wspierający odkładających na mieszkanie, czyli "specjalnego konta mieszkaniowego" z gwarancją dodatkowej premii mieszkaniowej z budżetu państwa.

Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział szybkie prace nad ustawą o kredytach z rządową dopłatą oraz specjalnego konta dla oszczędzających na własne M.

Konsultacje projektu ustawy mają potrwać do 30 dni. "Natomiast my chcemy prowadzić proces legislacyjny równolegle, by jak najszybciej przepisy uchwalić" — oznajmił minister rozwoju. Wyraził nadzieję, że projekt zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów jeszcze w lutym, natomiast w kwietniu ustawa zostanie uchwalona przez parlament, aby banki miały czas na przygotowanie się do programu i skonstruowanie oferty.

Przepisy mają wejść w życie 1 lipca. Waldemar Buda ocenił, że w tym roku z "Bezpiecznego kredytu 2 proc." może skorzystać nawet 20 tys. kredytobiorców, natomiast w kolejnych latach 40-50 tys. rocznie.

Dla kogo kredyt z dopłatą?

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Zniknął zapis mówiący, że program nie obejmie samotnych rodziców z dzieckiem lub pary żyjącej bez sformalizowanego związku.

Kredyt 2 proc. Jak ma działać?

Dopłata do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego będzie przysługiwać przez 10 lat. Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie – przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 mkw.

Kredyt będzie dotyczył mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Marża i prowizja banku nie będzie mogła być wyższa od marży i prowizji innych jego kredytów hipotecznych. Z kredytu będzie można skorzystać do 2027 r. (z możliwością przedłużenia).

Ile państwo ma dopłacać?

Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie, bo przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 mkw. Jak podkreślił podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami minister rozwoju, to oznacza, że maksymalna cena nieruchomości będzie mogła wynieść 700 albo 800 tys. zł. "Na apartamenty się nie dorzucamy" – zaznaczył.

Kilka przykładów dopłat do rat kredytów (oprocentowanie (z marżą) 8,46 proc.):

 • Dla spłaty kredytu przez 30 lat i kwoty kredytu 550 tys. zł pierwsza rata po dopłacie państwa to 2 832,31 zł, a bez dopłaty 5 405,28 zł. Czyli państwo dopłaci blisko 2 600 zł. Po 10 latach rata stała wyniesie 3 172,74 zł;
 • Dla spłaty kredytu przez 20 lat i kwoty kredytu 400 tys. zł pierwsza rata po dopłacie państwa to 2 615,33 zł, a bez dopłaty 4 486,67 zł. Czyli państwo dopłaci ponad 1 800 zł. Po 10 latach rata stała wyniesie 2 475,44 zł; 
 • Dla spłaty kredytu przez 30 lat i kwoty kredytu 350 tys. zł pierwsza rata po dopłacie państwa to 1 802,31 zł, a bez dopłaty 3 439,72 zł. Czyli państwo dopłaci ponad 1 600 zł. Po 10 latach rata stała wyniesie 2 019,02 zł;
 • Dla spłaty kredytu przez 30 lat i kwoty kredytu 300 tys. zł pierwsza rata po dopłacie państwa to 1 711,50 zł, a bez dopłaty 3 115 zł. Czyli państwo dopłaci ponad 1 400 zł. Po 10 latach rata stała wyniesie 1 768,31 zł.

Konto Mieszkaniowe — zasady

Drugie rozwiązanie przewidziane ustawą to specjalne konto oszczędnościowe. Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego) albo osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (mieszkanie nie może być większe niż 50 mkw w przypadku 2 dzieci, 75 mkw w przypadku 3 dzieci, 90 mkw w przypadku 4 dzieci, bez ograniczeń w przypadku 5 lub większej liczby dzieci).

Prowadzenie konta to zobowiązanie do systematycznego oszczędzania przez okres od 3 do 10 lat kalendarzowych. Zasady:

 • Minimalna wpłata miesięczna – 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie);
 • W każdym roku 1 miesiąc wakacji od oszczędzania bez konsekwencji;
 • Możliwe wpłaty w różnej wysokości;
 • Minimum 11 wpłat w trakcie roku w kwocie co najmniej 500 zł – to gwarancja dodatkowej premii oszczędnościowej od państwa (brak spełnienia warunku w jednym roku, nie przekreśla możliwości uzyskania premii w kolejnych latach);
 • Konto można założyć od 13 roku życia;
 • W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat – w przypadku, gdy okres oszczędzania zakończy się przed 25 rokiem życia, termin ten zostanie przedłużony do osiągnięcia 30 roku życia.

Konto Mieszkaniowe – premia mieszkaniowa od państwa

Oszczędzającemu będzie co roku naliczana premia równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 mkw powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego.

Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z podatku Belki.

Premia mieszkaniowa i zwolnienie z podatku będą przysługiwać wyłącznie w przypadku wypłaty odłożonych środków na zakup co do zasady pierwszego mieszkania (w tym zakup lub budowę domu jednorodzinnego, sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu), a także na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej albo partycypację w SIM, albo TBS.

W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.

Źródła: Fakt online
Tags:
 • kredyt mieszkaniowy
 • kredyt z dopłatą
 • raty kredytów