Brak biletu za parking przed sklepem może słono kosztować. Bankier.pl rok po kontroli UOKiK sprawdził, jak wygląda parkowanie przy marketach. Jak wynika z tego rekonesansu, są placówki, przed którymi można bezpłatnie pozostawić auto tylko na 45 minut, ale są też takie, które dopuszczają parkowanie bez opłat przez 4 godziny.

Przy sklepach coraz częściej pojawiają się parkomaty.

Przy części centrów handlowych i większych sklepów opłaty nie są w ogóle pobierane, ale coraz częściej, szczególnie bliżej centrów miast, pojawiają się przy nich parkomaty. O tym, że niestrzeżony parking przed sklepem jest płatny, zazwyczaj informują znaki przy wjazdach wjeździe. Klienci sklepu, o ile zdążą zrobić zakupy w wyznaczonym czasie, za pozostawienie auta nie zapłacą ani złotówki. Warunkiem jest jednak pobranie biletu parkingowego i umieszczenie go w jak najlepiej widocznym miejscu za przednią szybą auta.

Jak zauważa Bankier.pl, problem w tym, że informacje na temat całej procedury bezpłatnego parkowania są, ale zazwyczaj zapisane niewielkim drukiem na tablicach informacyjnych przy parkomatach. Właśnie takie praktyki przed rokiem pod lupę wziął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który na spółkę TD System zajmującą się obsługą parkingów przy dyskontach Biedronkach i Aldi, nałożył karę w wysokości ponad 150 tys. zł. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dziennikarze portalu sprawdzili, ile kosztuje parkowanie przed sklepami największych sieci handlowych (tam, gdzie wprowadzono opłaty).

Sieć handlowa Dopuszczalny czas bezpłatnego postoju [w minutach] Wysokość opłaty po przekroczeniu bezpłatnego czasu [w zł/godz.] Wysokość opłaty dodatkowej (karnej) za brak wykupionego biletu
Biedronka 90 4 150
Lidl 60 – 90 5 – 30 95 – 200
Kaufland 120 4 50
Auchan 90 – 120 3 90
Aldi 60 4 90
Carrefour 60 – 120 2 – 5 95
Netto 45 – 60 3 95

Jak pisze Bankier.pl, przedstawiciele sieci handlowych montaż parkomatów tłumaczą umożliwieniem parkowania przy marketach klientom i uniemożliwieniem tego osobom wykorzystującym miejsca postojowe jako darmowe parkingi, zwłaszcza w centrach miast i w miejscowościach turystycznych.

Przed pozostawieniem auta i pójściem na zakupy, lepiej dobrze się rozejrzeć, czy akurat przed sklepem, w którym chcemy je zrobić, parkowanie nie jest płatne.

Źródła: Fakt online
Tags:
  • opłata za parkowanie
  • sklep
  • płatny parking