Podwyżki cen biletów na pociągi mają zostać cofnięte — podało w czwartek 2 lutego RMF FM. Stacja ustaliła, kiedy ta decyzja zostanie ogłoszona i jakich przewozów ma dotyczyć. Powrotu do poprzednich cen możemy spodziewać się już niedługo.

Podwyżki cen biletów na pociągi zostaną cofnięte

Gdy na początku roku PKP TKL ogłosiła odczuwalne dla pasażerów podwyżki cen biletów, nazywając je "aktualizacją" i "dostosowaniem cen" internauci nie zostawili na niej suchej nitki. Ceny poszczególnych biletów wzrosły od 10 do prawie 18 proc. Jako powód podawano wzrost cen prądu.

Obniżą ceny biletów na pociągi. Wiadomo, kiedy to ogłoszą

Przypomnijmy: tak wzrosły ceny biletów na początku 2023 rok:

  • Express InterCity Premium (EIP) — o 17,8 proc.
  • Express InterCity (EIC) — 17,4 proc.
  • Twoje Linie Kolejowe (TLK) — 11,8 proc.
  • Bilety odcinkowe — średnio o 10 proc.

Fakt sprawdził wtedy, jak bardzo zmieniły się ceny. Podawaliśmy, że jeśli chcesz pojechać z Warszawy Centralnej do Krakowa Głównego pendolino (EIP) musisz zapłacić niemal 200 zł. Bilet zdrożał o 30 zł — z 169 zł do 199 zł. Jeśli wybierzesz pociąg TKL "Lubomirski" na trasie Warszawa-Trójmiasto to kwota wzrosła z 29 do 38 zł (druga klasa) lub 55,30 do 88,40 zł (pierwsza klasa). Mniej odczuwalnie dla portfela jest na krótszych odcinkach. Jeśli decydujesz się na drugą klasę w Intercity w relacji Warszawa — Łódź Widzew to cena wzrost z 28,70 zł do 32,90 zł.

Z ustaleń radia wynika, że już wkrótce te drastyczne podwyżki cen zostaną cofnięte. Tą dobrą, dla wybierających jako środek komunikacji pociągi, informacją ma podzielić się rząd. Stanie się to na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia lutego.

Co konkretnie ogłoszą politycy partii rządzącej? Cofnięte mają być podwyżki cen biletów TLK, czyli najczęściej wybieranych przez Polaków przewozów (np. w drodze do prac). Z kolei gorsze wieści są dla korzystający z usług Express Intercity i Pendolino. Podwyżki zostaną "złagodzone", ale RMF FM nie podaje, w jakim będzie to stopniu.

Dziennikarz, który podał tego newsa, zauważa jednak, że "problem w tym, że w godzinach szczytu na najpopularniejszych trasach wciąż niestety jeżdżą tylko najdroższe pociągi", co sprawia, że cofnięcie podwyżek dla pasażerów nie będzie aż tak odczuwalne.

Rzecznik rządu potwierdza zmiany cen biletów. Kiedy zostaną ogłoszone?

W czwartek 2 lutego około godz. 15 rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na konferencji prasowej, że "w ciągu kilkudziesięciu godzin rząd ogłosi zakres zmian w cenniku biletów kolejowych". Sprecyzował, że zmiana dotyczy wszystkich klas i rodzai pociągów w PKP.

W sprawie cen biletów ponad tydzień wcześniej głos zabrał Mateusz Morawiecki. Zapowiedział wtedy rozmowę z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury. Kilka dni później, w poniedziałek 30 stycznia, dodał, że w ciągu dwóch tygodni rząd chce przywrócić niższe ceny za przejazdy pociągami.

(RMF FM, PAP, Fakt)

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • podwyżka
  • bilet
  • pociąg