Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty rozsyłają do tysięcy lokatorów informacje o nowych czynszach. To nie są dobre wiadomości. Podwyżki sięgają kilkuset złotych, a to z powodu rosnących opłat za ciepło. Polacy drżą, czy na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę będzie ich teraz w ogóle stać.

Polacy dostają drastyczne podwyżki opłat za ciepło. Kiedy odczują ulgę? wiele zależy od Senatu, ten jednak zajmie się przepisami dopiero w przyszłym tygodniu.

– Dostałam już podwyżkę czynszu. Opłata za centralne ogrzewanie wzrosła o 50 zł. To nie koniec, bo usłyszałam, że za miesiąc czy dwa będzie jeszcze wyższa – mówi Renata Bednarczyk (67 l.) z Lublina. Do tej pory, razem z rachunkiem za prąd, płaciła za mieszkanie 1000 zł miesięcznie. – Nie wiem, czy wystarczy mi na to wszystko pieniędzy. Będę musiała z czegoś zrezygnować – mówi.

Podwyżki opłat za ciepło. Skala poraża

Przed takim dylematem stanie wkrótce coraz więcej gospodarstw domowych, bo wyższe czynsze z nowymi opłatami za ciepło i ciepła wodę masowo trafiają do skrzynek pocztowych. Podwyżki opłat sięgają nawet 200-300 proc. Rządowa tarcza, która miała chronić Polaków przed drastycznym wzrostem ciepła sieciowego okazała się dziurawa i teraz musi zostać załatana. Sęk w tym, że władzy do zmian się nie spieszy.

Ceny ciepła. Rząd łata ustawę

Ustawa ograniczająca ceny ciepła dla mieszkańców bloków i kamienic weszła w życie we wrześniu. Kiedy ją wprowadzano, minister klimatu Anna Moskwa zapewniała, że podwyżki nie będą wyższe niż 40 proc. Po pięciu miesiącach okazało się, że w przepisach jest furtka, która umożliwiła podniesienie opłat nawet o 200-300 proc. Dlaczego? W ustawie zapisano maksymalne ceny, które – w zależności od źródła ciepła nie mogą przekroczyć 150 zł za GJ (jeśli wykorzystywany jest gaz) lub 103 zł za GJ (jeśli wykorzystywany jest węgiel).

Opłaty za ciepło. Pilny projekt po pięciu miesiącach

Rząd dopiero w styczniu zdecydował się na nowelizację przepisów, kiedy do skrzynek Polaków zaczęły trafiać pierwsze czynsze grozy. Widnieje przy nim dopisek: "projekt rozpatrywany w trybie pilnym".

Zakłada ona, że podwyżki opłat za ciepło nie będą mogły przekroczyć 40 proc. w porównaniu do tych, jakie lokatorzy płacili na dzień 30 września 2022 r.

Opłaty za ciepło. Pomoc dopiero w marcu?

Na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać, bo Senat dopiero na posiedzeniu w przyszłym tygodniu zajmie się nowelizacją przepisów. Kiedy wejdą w życie, Urząd Regulacji Energetyki będzie musiał jeszcze skorygować taryfy – będzie na to 10 dni. Zanim spółdzielnie roześlą korekty do mieszkańców, będzie marzec. A wyższe czynsze trzeba płacić już teraz. Za nieterminowe opłaty spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może doliczyć bowiem odsetki. Te są obecnie rekordowe i mogą wynieść nawet 24 proc.

4 slajdy
Źródła: Fakt online
Tags:
  • czynsz
  • podwyżki opłat
  • opłaty za ciepło