Resort klimatu Anny Moskwy przedstawił założenia ustawy, która zakłada zamrożenie cen prądu. Są jednak pewne limity. Polacy mówią wprost, że wyliczone dla przeciętnego gospodarstwa domowego 2000 kWh to zdecydowanie za mało. Nie lepiej jest w przypadku propozycji dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci.

Po zapowiedziach premiera dotyczących zamrożenia cen energii, Polacy sprawdzają rachunki i mówią: limity na tańszy prąd powinny zostać podniesione!

Paulina Uść ze Żnina ma piątkę dzieci. Z niepokojem patrzy na coraz dłuższe jesienne wieczory. Bo to oznacza jeszcze wyższe rachunki za prąd. Sprawdza, czy zmieści się w zaplanowanym przez rząd limicie. Żeby rachunki nie wzrosły, musiałaby zużywać nie więcej niż 2600 kWh, bo jeśli zużycie będzie większe, za ponadlimitowy prąd trzeba będzie zapłacić więcej. O ile? Tego nie wiadomo, ale podwyżki mogą być znaczne.

Mama piątki dzieci: boję się, że nie zmieszczę się w limicie

W dwa miesiące – w maju i w czerwcu rodzina pani Pauliny zużyła 416 kWh – tak wynika z rachunku. Optymistycznie więc, licząc roczne zużycie, mogłoby wynieść ok.2500 kWh, ale to rachunek za dwa wiosenne miesiące, kiedy dzień jest coraz dłuższy, więc i prądu w domu zużywa się mniej. – Obawiam się, że w tym rządowym limicie się nie zmieszczę. A przecież jesienią i zimą nie będę z dziećmi przy świeczkach siedzieć – mówi.

Limit wzrośnie? Prezes PiS ujawnia, o czym mówi się w rządzie

Jarosław Kaczyński dał nadzieję, że limity w przypadku rodzin wielodzietnych mogą zostać podniesione. – Niektórzy twierdzą, że można to jeszcze zwiększyć do 3000 kWh dla rodzin z większą liczbą dzieci. Ale nie wiem, jaka będzie ostateczna decyzja – zapowiedział prezes PiS w sobotę w Oleśnicy.

Jak wynika z założeń do projektu ustawy, jaki w piątek 23 września ujawnił resort klimatu, próg 2600 kWh dla wielodzietnych, ale także dla osób z niepełnosprawnościami oraz gospodarstw domowych rolników.

Więcej pułapek w rządowym programie

Większość gospodarstw domowych będzie mieć niższy limit – 2000 kWh. Mieczysława Pietrzak (70 l.) z Bydgoszczy już sprawdziła swój rachunek. Wynika z niego, że miesięcznie zużywa 128 kWh, co daje rocznie ok. 1500 kWh. Zatem powinna zmieścić się w limicie 2000 kWh. – Ogrzewanie mam na gaz, poza tym mieszkam sama, więc ile tego prądu mogę zużyć – mówi Faktowi emerytka. – Wszyscy mówią, że będzie drogi. Rząd powinien tak podnieść limity, tak by uchronić nas przed tymi podwyżkami – dodaje.

W tym tygodniu rząd ma przyjąć projekt ustawy, którym miałby zająć się Sejm. Do rozstrzygnięcia jest nie tylko kwestia limitów, ale też uszczegółowienia, jak nowa pomoc ma wyglądać. O co chodzi?

• wielodzietni emeryci

Rząd zapowiedział, że m.in. rodziny wielodzietne będą mogły podniesiony limit tańszego prądu do zużycia 2600 kWh rocznie. Dokumentem potwierdzającym prawo do tańszej energii ma być Karta Dużej Rodziny. Tyle że o tę mogą występować nie tylko rodzice, którzy teraz wychowują co najmniej trójkę dzieci, ale nawet seniorzy, którzy przed laty wychowywali gromadkę dzieci.

• prąd w częściach wspólnych

Czy zamrożone ceny będą dotyczyć tylko mieszkań, czy także części wspólnych w blokach? Jeśli nie, to czynsze pójdą w górę, bo za oświetlenie na klatkach, w garażach czy piwnicach lokatorzy będą musieli dużo więcej płacić.

• opłaty doliczane do rachunku

Rząd cały czas mówi o zamrożeniu cen prądu, nie wspomina o innych opłatach doliczanych do rachunku, jak choćby opłaty mocowej, która jest co roku waloryzowana.

4 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • limit zużycia prądu
  • rachunek za prąd
  • dopłaty do prądu