Z sierpniowego raportu ManpowerGroup wynika, że zdecydowana większość polskich pracowników (73 proc.) chciałoby przejścia na model pracy czterech dni w tygodniu. Takie rozwiązanie właśnie wprowadzono w polskich filiach firmy Velux. Więc dlaczego pracownicy fabryk wcale nie skaczą z radości?

 Produkcja okien dachowych VELUX Gniezno.

Duńskie przedsiębiorstwo Velux działa w Polsce od 1990 roku. Ma w kraju cztery fabryki: dwie w Gnieźnie i po jednej w Namysłowie w Opolskiem oraz w Wędkowach w Pomorskiem. Od 19 września fabryki w Gnieźnie przeszły na czterotygodniowy tydzień pracy.

Czy skandynawska firma, wzorem niektórych islandzkich przedsiębiorstw postanowiła poeksperymentować z 32-godzinnym tygodniem pracy? W końcu efekty są bardzo obiecujące. W lipcu 2021 pisaliśmy o agencji strategiczno-kreatywnej Kava, która wprowadziła u siebie 6-godzinny dzień pracy. Jak napisał Jakub Wołosowski, "nie zmniejszono przy tym wynagrodzeń, ani przysługującego ludziom urlopu. Eksperyment miał potrwać pół roku, ale trwa już dwa lata. Największe jego efekty zwiększenie liczby projektów oraz przychodu firmy o 30 procent. Do tego podniesiono pracownikom pensje o 10 procent".

Niestety sytuacja w Velux nie jest tak różowa. Pracownicy wcale nie mają powodów do radości

Duńska spółka ograniczyła tydzień pracy nie z powodu obiecujących wyników eksperymentów w Europie, tylko ze względu na spowolnienie gospodarcze oraz mniejszą liczbę zamówień.

format_quote

Czterodniowy tydzień pracy obowiązuje w fabrykach VELUX w Gnieźnie od 19 września. Decyzja jest podyktowana spowolnieniem gospodarczym, które obserwowane jest w całej Europie. W świetle niepewności gospodarczej podjęliśmy działania mające na celu dostosowanie naszych zdolności produkcyjnych do aktualnej sytuacji

— powiedział Robert Purol, dyrektor fabryk Velux w Gnieźnie, w rozmowie z redakcją portalu gniezno.naszemiasto.pl.

Problemy gospodarcze i ograniczenie produkcji

Velux ograniczył czas pracy ze względu na długoterminową perspektywę — czyli po to, aby chronić pracowników przed zwolnieniami. Firma zapewnia, że skonsultowała to ze związkami zawodowymi.

format_quote

Naszą ambicją od zawsze jest zapewnienie pewności zatrudnienia i stabilności wynagrodzeń pracowników, którzy zatrudnieni są w fabrykach VELUX w Gnieźnie. Od początku pandemii w 2020 roku zwiększaliśmy zatrudnienie, głównie w oparciu o pracowników z agencji pracy tymczasowej. Obecnie, mając na uwadze funkcjonowanie firmy w perspektywie długoterminowej, musieliśmy niestety podjąć decyzję o redukcji.

Czterotygodniowy tydzień pracy ma potrwać do połowy listopada 2022 roku.

(tseo/zk)

Zobacz też:

Źródła: Fakt online
Tags:
  • Velux
  • czterodniowy tydzień pracy