Niejednokrotnie marnujemy energię, nawet o tym nie wiedząc. Zacznijmy więc od kuchni, w której zużywamy naprawdę dużo niepotrzebnej energii. Oto proste sposoby na zaoszczędzenie
- Kawę lub herbatę zalewajmy od razu po zagotowaniu wody. Wtedy nie musimy włączać czajnika ponownie.
- Wlewajmy do czajnika tylko tyle wody, ile akurat potrzebujemy
- Regularnie odkamieniajmy czajnik.
- Sprawdźmy, czy wieko czajnika elektrycznego jest szczelne – rozszczelniony zużyje dużo więcej energii od szczelnego.
- Podczas gotowania używajmy przykrywek do garnków – dzięki temu nie tylko szybciej przyrządzimy posiłek, ale i skrócimy czas pracy kuchenki elektrycznej.
- Dopasujmy wielkość garnków do grzałek tak, aby je w całości zakrywały – wolna powierzchnia dookoła naczyń to marnowanie energii elektrycznej.
- Wyłączmy kuchenkę elektryczną lub piekarnik na kilka minut przed ugotowaniem potrawy – sprzęt grzewczy będzie wciąż gorący, a my zaoszczędzicie na prądzie.
- Zamiast każdą potrawę przyrządzać osobno – włóżmy do piekarnika kilka potraw naraz.
- Jeżeli nie jest konieczne pieczenie w określonej temperaturze, używajmy jak najniższej.
Lwią część energii w naszym mieszkaniu zużywa lodówka. Jak wiadomo, musi być ona podłączona nieustannie do prądu, by produkty w niej po prostu się nie zepsuły. Jak zaoszczędzić przy lodówce?
- Ustawmy lodówkę z dala od okien i innych sprzętów grzewczych – dzięki temu lodówka nie będzie się niepotrzebnie nagrzewać oraz zużywać dodatkowej energii na schłodzenie produktów spożywczych.
- Sprawdźmy, czy uszczelki w drzwiach lodówki spełniają swoją funkcję – nieszczelne drzwi lodówki to kolejna przyczyna zużywania nadprogramowej energii.
- Regularnie odmrażajcmy lodówkę – lód zgromadzony na jej ścianach powoduje większe zużycie prądu.
- Nie ustawiajmy temperatury w lodówce na najniższą – wystarczy około 5 stopni w lodówce, a -18 w zamrażarce – każdy dodatkowy stopień to kilka procent zużycia prądu więcej.
- Uporządkujmy jedzenie w lodówce, dzięki czemu nie będziemy musieli stać przed nią i zastanawiać się, na której półce leży dany produkt – każdorazowe otwarcie lodówki to marnowanie prądu.
Oszczędzanie prądu w mieszkaniu. Wskazówki
W dzisiejszych czasach nie warto korzystać z tradycyjnych żarówek. Zużywają one więcej prądu niż te nowoczesne. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku, w większości gospodarstw wciąż dominowały żarówki tradycyjne, których średnia liczba w każdym domu wynosiła 16 sztuk. Poniżej kilka kolejnych praktycznych wskazówek.
- Zainwestujmy w żarówki energooszczędne – na ich opakowaniach powinna widnieć litera A, informująca o klasie efektywności energetycznej.
- Jeżeli nie potrzebujemy aż tylu włączonych lamp – zgaście którąś z nich.
- Jeśli wychodzimy na dłużej z pomieszczenia – zgaśmy światło.
- Natomiast jeżeli opuszczamy pokój tylko na kilka chwil – światło pozostawmy włączone.
Warto zmienić też swoje nawyki, jeśli chodzi o korzystanie ze sprzętów RTV i AGD. Poniżej istotne wskazówki.
- Jeżeli przez dłuższy czas nie korzystamy z telewizora, drukarki czy komputera, wyłączmy je – paradoksalnie tryb stand by zużywa 45% więcej energii niż sprzęt całkowicie wyłączony.
- W sprzętach AGD typu pralka czy zmywarka używajmy trybów eko, które pozwolą zaoszczędzić zarówno na prądzie, jak i wodzie. Unikajmy natomiast energochłonnego programu z praniem wstępnym.
- Włączajmy zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna. Jeżeli włączymy ją zapełnioną jedynie w połowie, zużyje tyle samo wody, co sprzęt wypełniony naczyniami po brzegi.
- Zamiast prasować codziennie jedną koszulę, wyprasujmy wszystkie na raz – każde podłączanie żelazka do prądu to niepotrzebne marnowanie energii.
- Jeżeli nasz dom ogrzewany jest energią elektryczną, postawmy na odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych.
źródło: domowe-sposoby.pl