Po rachunkach grozy za prąd, gaz czy ciepło mamy kolejne — za odbiór odpadów. Przeważnie są to podwyżki sięgające co najwyżej 10-30 proc., jednak we Wrocławiu zdecydowanie pobito rekord. O lutego opłaty za wywóz śmieci w przypadku niektórych odbiorców podskoczyły w stolicy Dolnego Śląska nawet trzykrotnie. Zmiany są tym bardziej bolesne dla mieszkańców, że ograniczono sposoby rozliczania. Należności naliczane są teraz tylko od liczby lokatorów. Wcześniej można było wybrać też opcję rozliczeń od 1 mkw lokalu, co w przypadku większych rodzin było korzystniejsze dla ich budżetów.

W lutym we Wrocławiu drastycznie wzrosły opłaty za śmieci. Podwyżki nie rzadko przekraczają 100 proc.

41,24 zł od osoby miesięcznie za prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów (wcześniej było 25,50 zł) oraz 82,48 zł od osoby miesięcznie, jeśli śmieci nie są segregowane (było 51 zł) — tyle od 1 lutego muszą płacić wrocławianie.

Rządzący Wrocławiem radni z koalicji prezydenta Jacka Sutryka drastyczne podwyżki opłaty za śmieci tłumaczyli podniesieniem cen przez firmy zajmujące się ich odbiorem. Jak wyjaśniano — w pierwszym przetargu w połowie 2022 r. wykonawcy wycenili swoje koszty na ponad 400 mln zł. W styczniu 2023 r. było to już 523 mln zł, czyli aż o 313 mln więcej, niż zapisano w poprzednich umowach. Firmy z branży odpadowej tłumaczą się z kolei wzrostem cen paliw, który przekłada się na koszty transportu śmieci. Duże znaczenie mają również koszty energii elektrycznej, która potrzebna jest do przetwarzania odpadów, a także rosnące koszty pracy.

Zmiany są o tyle dotkliwe, że miasto zlikwidowało opcję rozliczania śmieci w zależności od 1 mkw lokalu. Teraz należności są naliczane tylko od liczby lokatorów. To — jak przekonał się na własnej skórze autor tekstu — szczególnie uderzyło po kieszeni rodziny takie jak jego — z dwójką dzieci. Rodzinom wielodzietnym (2+3) umożliwiono bowiem ubieganie się o 40-procentową obniżkę opłat.

Przed podwyżkami rozliczałem swoją czteroosobową rodzinę od 1 mkw (mieszkanie o pow. 59 mkw, a stawka od 1 mkw to było 1,20 zł). Miesięczna należność za odbiór śmieci wynosiła wtedy 71,04 zł.

Teraz — gdy miesięczna opłata za odbiór śmieci uzależniona jest od liczby domowników — należność wzrosła do 164,96 zł, czyli o ponad 100 proc. (to więcej niż płacę za prąd).

Właściciele niektórych lokali użytkowych we Wrocławiu mają jeszcze gorzej — otrzymali decyzje o podwyżkach sięgających nawet 300 proc.

Stawki za odbiór śmieci podnoszone są też w innych miastach, choć nie tak drastycznie, jak we Wrocławiu. Dla porównania w Szczecinie opłaty za wywóz śmieci podwyższono w styczniu średnio o ok. 10 proc. Mieszkańcy domów jednorodzinnych płacą w tym mieście 115 zł a w budynkach wielorodzinnych opłata uzależniona jest od zużycia wody i wynosi 10,3 zł za metr sześcienny.

Z kolei w Wągrowcu w Wielkopolsce stawki podniesiono o blisko 30 proc.

Maksymalne stawki, które gmina może nałożyć za odbiór segregowanych śmieci to:

  • 41,24 zł od osoby,
  • 14,43 zł za metr sześcienny zużywanej wody,
  • 1,65 zł za metr powierzchni lokalu mieszkalnego,
  • 115,47 zł od gospodarstwa domowego.
1 slajd
Źródła: Fakt online
Tags:
  • podwyżki we Wrocławiu
  • rachunki grozy
  • śmieci
  • opłaty za śmieci
  • stawki za odbiór śmieci