Masz jakieś angielskie banknoty o nominałach 20 i 50 funtów? Jeśli to wersje papierowe, to lepiej je wydaj albo wymień. Bank Anglii przypomina, że to już ostatnie tygodnie używania papierowych banknotów z wizerunkiem Adama Smitha oraz Jamesa Watta i Matthew Boultona. Wiesz, kiedy stracą ważność?

Które banknoty tracą ważność?

Brytyjska prasa wraz z bankiem Anglii przypomina, że już 30 września 2022 r. status prawnego środka płatniczego stracą papierowe banknoty o nominałach 20 i 50 funtów.

Przeczytaj także:

Banknoty, które tracą ważność. Zastępują je polimerowe wersje

Minął rok od pierwszej emisji polimerowego banknotu o nominale 50 funtów z wizerunkiem naukowca i kryptologa z Bletchley Park, Alana Turinga. Banknot Turing 50 uzupełnił rodzinę banknotów polimerowych o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów. Przypomnijmy, że na polimerowym banknocie o nominale 20 funtów znajduje się wizerunek malarza Williama Turnera.

format_quote

- Zmiana w ostatnich latach banknotów z papierowych na polimerowe była bardzo ważna, ponieważ dzięki temu są one trudniejsze do podrobienia i trwalsze. Większość papierowych banknotów została już wycofana z obiegu, ale znaczna ich liczba nadal znajduje się w obiegu, dlatego prosimy o sprawdzenie, czy ktoś nie ma ich w domu

- powiedziała główna kasjerka Banku Anglii, Sarah John.

Choć większość papierowych banknotów zastąpiono nowymi, polimerowymi wersjami, w obiegu wciąż znajduje się ponad 6 miliardów funtów papierowych banknotów z wizerunkiem ekonomisty Adama Smitha (20 funtów) i ponad 8 miliardów funtów papierowych banknotów o nominale 50 funtów z wizerunkami przedsiębiorcy Matthew Boultona i inżyniera Jamesa Watta. Jest to ponad 300 milionów pojedynczych banknotów 20-funtowych i 160 milionów papierowych banknotów 50-funtowych.

Co z nimi zrobić?

Ostatnim dniem, w którym opisywane banknoty będą miały status prawnego środka płatniczego, jest 30 września 2022 r. Do tego czasu należy je wydać lub wymienić, co zrobić można na kilka sposobów. Można je zdeponować w brytyjskim banku – przy wybieraniu pieniędzy z konta, z pewnością dostaniemy już nowe banknoty. Banknoty przyjmuje także brytyjska poczta. Kolejną opcją jest udanie się do kasy Banku Anglii na Threadneedle Street w Londynie.

Banknoty wysłać można także pocztą, choć robi się to na własne ryzyko (zasadne może być dodatkowe ubezpieczenie przesyłki). Adres do wysyłki to: Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH. W przypadku zagranicznych kont, na które zwrócone zostać będą miały środki, mogą pojawić się opłaty ze strony banku, w którym mamy rachunek. Do starych banknotów wysyłanych pocztą dołączyć należy dane do przelewu (BIC/SWIFT, IBAN i sam numer rachunku). Bank Anglii przypomina, że „płatność można zostać dokonana jedynie na konta, które akceptują funty brytyjskie”.

Rozwiązaniem może być też skorzystanie z oferty kantorów, które skupują stare banknoty z całego świata. Taką placówkę można znaleźć bardzo łatwo przez wpisanie w wyszukiwarkę np. frazę „stare funty Warszawa”.

/PW/

Źródło: theguardian.com/bankier.pl

Ten artykuł pierwszy raz na stronie Faktu ukazał się 24.06.2022 r.

4 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Wymiana
  • banknoty
  • bank
  • funty