Już niedługo tłusty czwartek 2023, a piekarze i cukiernicy już mniej więcej wiedzą, po ile będą sprzedawać pączki. Na ceny wpłyną wysokie rachunki i ceny składników. Oto nasz pączkowy raport z różnych miast. Jedno z niego wynika: będzie drożej niż przed rokiem. Sprawdziliśmy też jak wypadają przy nich markety — m.in. Biedronka i Lidl.

Mariusz Tyrawski (Jagodzianka w Olsztynie): — Wszystkich podwyżek nie mogę przerzucić na klienta, część muszę wziąć na swoje barki.

Tłusty czwartek 2023 zamieni się w chudy? Wszystko drożeje w rekordowym tempie, więc spytaliśmy cukierników, ile trzeba będzie zapłacić za pączka w tym roku.

— Wszystko zależy od składników. Te natomiast są coraz droższe — podkreśla piekarz Stanisław Butka, mistrz cechu cukierników w Poznaniu.

Oto ceny z różnych części Polski, które zebrał dla was "Fakt". Piekarze i cukiernicy mówią też o czymś, co nie ucieszy łasuchów...

Tłusty czwartek 2023. Ile kosztują pączki? Kryzys popsuje święto?

— Szacuję, że pączki będą kosztowały od ok. 4 do 6 zł, choć oczywiście są już i teraz miejsca, w których sprzedaje się je nawet po 10 zł — mówi nam piekarz Stanisław Butka z Wielkopolski. Podkreśla, że ceny pączków są zależne od cen ich składników. Te zaś nie są tanie.

Wygląda zatem na to, że trzeba szykować się na wyższe ceny. — Teraz piekarze i cukiernicy wykorzystują jeszcze zapasy, które mieli, ale właśnie zaczynają się zaopatrywać, więc wzrost cen jest nieunikniony. I niestety, wcale nie oznacza, że to będzie ostatnia podwyżka, bo wszyscy czekamy teraz na nowe rachunki za prąd i gaz — wskazuje Butka. — To również może się przełożyć na kolejną podwyżkę cen pączków, jak i innych wyrobów — dodaje.

Przenieśmy się teraz do rzemieślniczej piekarni i cukierni o wdzięcznej nazwie "Jagodzianka" w centrum Olsztyna.

W ubiegłym roku najtańszy pączek kosztował 3 zł, teraz jego cena podskoczyła do 3,5 zł, czyli o ok. 15 proc. — mówi "Faktowi" właściciel Mariusz Tyrawski. Przyznaje wprost: — Wiadomo, że wszystkich podwyżek nie mogę przerzucić na klienta, część muszę po prostu wziąć na swoje barki.

W tłusty czwartek "Jagodzianka" będzie sprzedawać pączki z marmoladą, ajerkoniakiem, toffi, jabłkiem i z nadzieniem różanym. Te ostatnie już teraz kosztują 5 zł.

Piekarz z Kołobrzegu mówi nam ile będą kosztować u niego pączki w tłusty czwartek 2023

— Czekamy na informację, ile nas będzie kosztować energia i inne rzeczy. Większość naszych dostawców półproduktów do cukiernictwa zapowiedziała styczniowe podwyżki o 10-15 proc., zatem jeszcze dokładnie nie wiemy, po ile będą pączki — odpowiada "Faktowi" Andrzej Mielnik, piekarz z Kołobrzegu. Uchyla jednak rąbka tajemnicy.

Spodziewam się, że pączek będzie kosztował około 4,5 zł — podaje piekarz i uzasadnia, skąd taka cena: — Jeszcze w zeszłym roku cena mąki poszła w górę o ok. 100 proc. Trzeba dodać do tego mocny wzrost tłuszczy o ok. 80 proc. i drożdży, które zdrożały o ok. 200 proc. Przy tak mocno rosnących cenach półproduktów staramy się tak kalkulować ceny naszych produktów, aby klienci się do nas nie zrazili i dalej chcieli u nas kupować.

O ceny pączków spytaliśmy też innego przedstawiciela branży cukierniczej z Zachodniopomorskiego. — Spodziewam się, że pewnie i ja będę musiał podnieść ceny, bo wszystkie firmy, które są naszymi dostawcami, już zapowiedziały podwyżki przy następnych fakturach — mówi Radosław Wierzbowski, piekarz z Kołobrzegu. W tym momencie pączek kosztuje u niego 4 zł.

— W zeszłym roku za gaz dostałem rachunki wyższe o około 600 proc. względem poprzedniego — wylicza wydatki pan Radosław. — Jeśli chodzi o prąd, jeśli płaciłem 240 i 360 zł za MWh, to teraz muszę za nią płacić 1,8 i 2,2 tys. zł. Niestety to wszystko będzie musiało się odbić na cenach, między innymi pączków.

O drastycznych podwyżkach rachunków mówi też współwłaściciel zakładu cukierniczo — piekarniczego w Rymaniu (Zachodniopomorskie).

— Jeśli chodzi o tłusty czwartek, będziemy robili wszystko, żeby utrzymać cenę na poziomie około 4,5 zł za paczka — zapewnia Paweł Makarewicz.

Wskazuje, że ta cena jest podyktowana sytuacją na rynku.

— Jeżeli chodzi o kwestię kosztów zarówno energii, jak i surowców, w ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze wzrostem sięgającym kilkaset procent. To bezpośrednio kształtuje cenę końcową naszych produktów — mówi pan Paweł.

Piekarnie liczą na pomoc rządu

Od wielu tygodni piekarze i cukiernicy zabiegają o zamrożenie cen gazu, jak miało to miejsce dla gospodarstw domowych. Ustawa, która weszła w życie, nie objęła tych przedsiębiorców. Dopiero teraz rząd przebąkuje o tym, że być może branża cukiernicza zostanie objęta programem osłonowym. – Potrzebne jest wsparcie piekarni. Czy my to zrobimy poprzez dołączenie ich do tych podmiotów taryfowych, czy zrobimy poprzez rekompensaty? Są dwie drogi, obie są "na stole", ale dyskusja na ten temat trwa – powiedział w poniedziałek w Radiu Plus minister rozwoju Waldemar Buda. Jak dodał, decyzje o wsparciu piekarni czekają na "akceptację polityczną". Jak poinformował minister, piekarnie wydają na gaz średnio ok. 100 tys. zł miesięcznie.

Tłusty czwartek 2023. Ile kosztują pączki w Biedronce, Lidlu i innych sieciach handlowych?

Fakt we wtorek 31 stycznia wysłał pytanie do największych sieci handlowych w Polsce o to, ile w zbliżający się tłusty czwartek kosztować będą pączki. Od Biedronki dostaliśmy odpowiedzieć, że firma wciąż jeszcze negocjuje ceny, aby były jak najbardziej atrakcyjne dla klientów.

Nasz reporter tego samego dnia odwiedził trzy dyskonty. Tak kształtowały się ceny pączków:

  • Lidl - w promocji obowiązującej tego dnia 1,19 zł. Bez promocji - 1,25 zł
  • Bierdronka 1,25 zł
  • Aldi 2,59 zł

Kiedy tłusty czwartek 2023?

Święto pączków i faworków, znanych też jako chruściki, jest ruchome — zależy od daty Wielkiego Postu i Wielkanocy.

Kiedy tym razem będziemy mogli sobie pofolgować ze słodkościami? W 2023 r. tłusty czwartek przypada 16 lutego.

Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 17.01.2023 r. Był aktualizowany

4 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • cena
  • Tłusty Czwartek
  • paczki