To już pewne, że pandemia odbierze nam kolejne święta, a co z wypłatami z ZUS? Już za trzy dni na konta części seniorów powinny wpłynąć nie tylko emerytury i renty, ale także trzynastki. Kilka milionów emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą powinno cieszyć się większymi wypłatami. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska ujawnia, co czeka seniorów.

Mirosława Nadolna (68 l.) z Warszawy

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest już gotowy do wypłaty trzynastej emerytury. Są zagwarantowane na to środki. Nasi klienci mogą spać spokojnie pandemia nie przeszkodzi nam w przekazaniu dodatkowego świadczenia – mówi Faktowi prof. Uścińska. Kiedy dokładnie pieniądze trafią na konta? Zasada jest prosta: trzynastka trafi do emeryta lub rencisty wraz ze świadczeniem jednym przelewem lub przekazem pocztowym w terminie wypłaty emerytury lub renty.

Trzynastki dla emerytów. Dokładne terminy wypłaty

ZUS wypłaca świadczenia 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca, ale z powodu świąt terminy będą nieco inne. I tak pierwsze wypłaty trafią do odbiorców 1 i 2 kwietnia (otrzymają je osoby mające termin wypłaty ustalony na 5. dzień miesiąca) – czyli jeszcze przed Wielkanocą. Po świętach wypłaty będą 6 kwietnia, 9 kwietnia (bo 10 to sobota), 15, 20 kwietnia oraz 23 kwietnia (bo 25 to niedziela).

Jeśli dostajesz emeryturę z KRUS, wypłaty realizowane są 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Kiedy zatem emerytury i renty wraz z trzynastkami trafią do rolników-seniorów? 9 kwietnia (10 to sobota), 15, 20 i 23 kwietnia (bo 25 kwietnia to niedziela).

Trzynastka dla emerytów. Kwota netto

Są też osoby, które dostaną jeszcze później. To grupa ok. 65 tysięcy Polaków, którzy otrzymują świadczenia przedemerytalne. W ich przypadku trzynastka będzie wypłacona dopiero w maju.

Przejdźmy do konkretów: ile dokładnie wyniesie trzynastka? 1250,88 zł brutto – czyli tyle, co minimalna emerytura. Jednak na rękę będzie to tylko 1022,30 zł. To dlatego, że seniorzy, nawet od tej dodatkowej wypłaty muszą opłacić składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy.

2 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • ZUS
  • trzynastki dla emerytów
  • emeryci
  • Emerytury