Po tym, jak Jacek Kurski niespodziewanie pożegnał się ze stanowiskiem prezesa TVP, by objąć fotel wicedyrektora w Banku Światowym w Waszyngtonie, rozgorzały spekulacje na temat jego zarobków zarówno na opuszczonej, jak i na nowej posadzie. Podczas gdy wysokość wynagrodzenia w banku udało się ustalić dość szybko, ale ostatnie pobory polityka PiS w telewizji dopiero teraz ujawnił poseł Adam Szłapka.

Poseł Adam Szłapka ujawnił zarobki Jacka Kurskiego w ostatnim roku jego prezesowania w TVP SA.

Jacek Kurski został odwołany ze stanowiska prezesa TVP we wrześniu. Zaraz potem pojawiły się spekulacje, że polityk pokieruje kampanią wyborczą Prawa i Sprawiedliwości, mówiono też o szykowanym dla niego stanowisku w rządzie. Spekulacje na początku grudnia przeciął prezes NBP, ogłaszając desygnowanie byłego prezesa TVP do Rady Dyrektorów Wykonawczych w Banku Światowym w Waszyngtonie.

Jak wtedy oszacowaliśmy, roczne pobory Jacka Kurskiego jako szefa telewizji publicznej, a pełnił tę funkcję z krótką przerwą od 2016 r., wahały się od niespełna 300 do ponad 800 tys. zł. TVP SA odmówiła nam jednak udzielenia informacji, o jego zarobkach w 2022 r., tuż przed odejściem ze spółki.

Z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej o wysokości zarobków Jacka Kurskiego na fotelu prezesa TVP, zwrócił się poseł Adam Szłapka. Dziś na Twitterze opublikował odpowiedź, jaką mu udzielono:

Robert Sołek, zastępca dyrektora ds. korporacyjnych w Telewizji Polskiej, poinformował, że "kwota brutto wynagrodzenia prezesa TVP Jacka Kurskiego w roku 2022 to 854 073,19 zł".

Zważywszy, że Kurski pobierał wynagrodzenie przez siedem miesięcy, daje to ponad 100 tys. zł. miesięcznie. Jak czytamy w przesłanym piśmie, obaj członkowie zarządu (drugim był Mateusz Matyszkowicz, który zastąpił Kurskiego na fotelu prezesa) zarobili w 2022 r. łącznie 1 659 066,07 zł.

Ile teraz zarabia Kurski?

Pełniąc stanowisko Alternate Executive Director (zastępcy dyrektora wykonawczego) szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie, były prezes TVP może liczyć na wynagradzane w wysokości blisko 226,5 tys. dol rocznie, czyli blisko 1 mln zł. To daje miesięcznie ok. 84 tys. zł, czyli mniej niż zarabiał w Warszawie, ale trzeba podkreślić, że oprócz pensji Kurski może liczyć na benefity w postaci dodatku emerytalnego w wysokości ponad 42,5 tys. dol., a także dodatku mieszkaniowego.

Źródła: Fakt online
Tags:
  • zarobki
  • Jacek Kurski
  • Bank Światowy
  • tvp