"Dla wszystkich gospodarstw domowych dajemy gwarantowaną cenę energii co najmniej do poziomu 2000 kWh rocznie. Dzięki gwarantowanej cenie energii każde gospodarstwo będzie mogło zaoszczędzić nawet 150 zł miesięcznie" — zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając szczegóły Tarczy solidarnościowej, czyli systemu dopłat do cen energii elektrycznej.
Szef rządu zadeklarował też, że w przypadku gospodarstw domowych, w których jest przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna oraz takich, gdzie jest co najmniej trójka dzieci, a także w przypadku gospodarstw wiejskich, limit zużycia prądu, do którego będzie gwarancja niższej ceny — będzie wyższy. "W przypadku gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi będzie to 2,6 tys. kWh. Podobnie w przypadku rodzin 3 plus, a więc takich, gdzie jest trójka i więcej dzieci – tam także limit, do którego nie będzie żadnej podwyżki, wynosi 2,6 tys. kWh. Taki sam limit ustalono dla gospodarstw wiejskich" – poinformował premier. Jak podkreślono, w przypadku rodzin przynajmniej z trójką dzieci, by liczyć na wyższy limit prądu z gwarantowaną "niższą ceną" wymagana będzie Karta Dużej Rodziny.
Co z limitami cen prądu w przypadku seniorów?
Nasi czytelnicy zadali nam pytania — co ze starszymi osobami, których dzieci już się usamodzielniły, ale wciąż legitymują się Kartami Dużej Rodziny, bo ta nie ulega wygaśnięciu.
"Przy wprowadzonych limitach zużycia prądu, chyba ktoś zapomniał o rodzicach, którzy mają już dorosłe dzieci, ale kartę dużej rodziny mają wydaną dożywotnio i mogą korzystać na tej podstawie z różnych ulg" — napisała do Faktu Pani Elżbieta, pytając — "Czy nam nie przysługuje z tego tytułu limit 2600 kWh?"
Rzeczywiście, zgodnie z ustawą o Karcie Dużej Rodziny — "prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają, lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek".
Odpowiedź ministerstwa
Zwróciliśmy się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (minister Anna Moskwa wraz z premierem przedstawiała założenia dopłat do prądu), czy seniorzy z Kartami Dużej Rodziny mogą też liczyć na tańszy prąd do poziomu zużycia 2600 kWh.
W odpowiedzi, jaką przesłał do naszej redakcji Wydział Komunikacji Medialnej Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska, czytamy: "Przedstawione założenia nowych rozwiązań znajdują się w projekcie ustawy, nad którą prace w najbliższym czasie ma sfinalizować Rada Ministrów i niezwłocznie po zaakceptowaniu rozwiązań przez rząd szczegóły zostaną przekazane do wiadomości publicznej. Zgodnie z zapowiedzią trafią one na jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu. W sprawie szczegółowych rozwiązań przygotowanych dla rodzin wielodzietnych prosimy o kontakt z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej".
Na odpowiedzi z resortu rodziny, wciąż czekamy, tak samo jak na szczegóły obiecanego przez premiera, wsparcia dla osób ogrzewających domy prądem.