Uruchamiając pralkę, coraz częściej myślimy o cenach wody, prądu i detergentów. Czy można choć trochę obniżyć koszty prania? Czy da się je robić bardziej ekologicznie? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, aby pranie kosztowało nas mniej.
Jak prać ekonomicznie: chłodniejsza woda
Często obawiamy się obniżenia temperatury wody, bo mamy wrażenie, że przez to ubrania nie będą idealnie czyste. Jednak nowoczesne proszki do prania świetnie spisują się w niższych temperaturach. Zmniejszając temperaturę z 60 do 30 stopni, możemy zużyć nawet o 60 proc. mniej energii na cykl, co na pewno będzie miało wpływ na rachunek. Pranie w chłodnej wodzie ma też dobry wpływ na ubrania, bo chroni je przed zniszczeniami.
Oszczędzanie pieniędzy na praniu. Wystarczy 10 stopni różnicy
Rzecz jasna mało kto robi wszystkie prania w 60 stopniach. Większość z nas wybiera domyślny program, czyli w 40 stopniach. Jednak nawet i w tym przypadku zmniejszenie temperatury z 40 do 30 stopni pozwoli na spore oszczędności, a jednocześnie nie odbije się na czystości ubrań. Otóż ten sam cykl prania w 40 stopniach i w 30 stopniach ma zupełnie inny pobór mocy. W większości pralek jest to 0,5 kWh dla 40 stopni i zaledwie 0,3 kWh dla 30 stopni.
Dla przypomnienia: w 2023 r. średnia cena 1 kilowatogodziny to ok 1 zł. W 2022 r. było to 77 gr, a w 2019 r. opłata wynosiła tylko 61 gr za każdą kWh. Widać, że różnica jest drastyczna.
Inne sposoby, jak robić pranie, aby nasze rachunki były niższe
Przede wszystkim zainteresować się programami Eco, które pozwalają na mniejsze zużycie wody i prądu. Trwają dłużej, ale za to zużywają nawet o 40 proc. mniej energii. Ważne jest też odpowiednie zapełnianie pralki — nie opłaca się wkładać do niej tylko kilku rzeczy.
Duże znaczenie ma też walka z kamieniem. Co kilka miesięcy warto pamiętać o czyszczeniu pralki. Odkamienianie nie tylko konserwuje pralkę, czysta grzałka zużywa też mniej energii.
Przeczytaj też: Wyciągasz tak wyglądające ubrania z pralki? Podążaj za tymi 5 radami, żeby pozbyć się problemu na zawsze
Najlepiej też prać, gdy energia jest tańsza. U większości sprzedawców prądu strefa ta przypada na godziny 22.00-6.00 oraz 13.00-15.00. Te dwa przedziały czasowe są określane mianem doliny nocnej oraz doliny dziennej.
Źródło: Fakt, genialne.pl