Inflacja i drożyzna zjadają portfele Polaków. Spłukani poszukujemy oszczędności na każdym kroku. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że wybierając zły program w pralce albo piorąc w złych godzinach, nieświadomie nabijamy sobie znacznie wyższy rachunek niż to konieczne. Wystarczy zastosować się do kilku prostych rad, a nasze opłaty znacząco spadną. Jakie programy prania nam w tym pomogą? Sprawdź!

Zdjęcie ilustracyjne

Uruchamiając pralkę, coraz częściej myślimy o cenach wody, prądu i detergentów. Czy można choć trochę obniżyć koszty prania? Czy da się je robić bardziej ekologicznie? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, aby pranie kosztowało nas mniej.

Jak prać ekonomicznie: chłodniejsza woda

Często obawiamy się obniżenia temperatury wody, bo mamy wrażenie, że przez to ubrania nie będą idealnie czyste. Jednak nowoczesne proszki do prania świetnie spisują się w niższych temperaturach. Zmniejszając temperaturę z 60 do 30 stopni, możemy zużyć nawet o 60 proc. mniej energii na cykl, co na pewno będzie miało wpływ na rachunek. Pranie w chłodnej wodzie ma też dobry wpływ na ubrania, bo chroni je przed zniszczeniami.

Oszczędzanie pieniędzy na praniu. Wystarczy 10 stopni różnicy

Rzecz jasna mało kto robi wszystkie prania w 60 stopniach. Większość z nas wybiera domyślny program, czyli w 40 stopniach. Jednak nawet i w tym przypadku zmniejszenie temperatury z 40 do 30 stopni pozwoli na spore oszczędności, a jednocześnie nie odbije się na czystości ubrań. Otóż ten sam cykl prania w 40 stopniach i w 30 stopniach ma zupełnie inny pobór mocy. W większości pralek jest to 0,5 kWh dla 40 stopni i zaledwie 0,3 kWh dla 30 stopni.

Dla przypomnienia: w 2023 r. średnia cena 1 kilowatogodziny to ok 1 zł. W 2022 r. było to 77 gr, a w 2019 r. opłata wynosiła tylko 61 gr za każdą kWh. ​Widać, że różnica jest drastyczna.

Inne sposoby, jak robić pranie, aby nasze rachunki były niższe

Przede wszystkim zainteresować się programami Eco, które pozwalają na mniejsze zużycie wody i prądu. Trwają dłużej, ale za to zużywają nawet o 40 proc. mniej energii. Ważne jest też odpowiednie zapełnianie pralki — nie opłaca się wkładać do niej tylko kilku rzeczy.

Duże znaczenie ma też walka z kamieniem. Co kilka miesięcy warto pamiętać o czyszczeniu pralki. Odkamienianie nie tylko konserwuje pralkę, czysta grzałka zużywa też mniej energii.

Najlepiej też prać, gdy energia jest tańsza. U większości sprzedawców prądu strefa ta przypada na godziny 22.00-6.00 oraz 13.00-15.00. Te dwa przedziały czasowe są określane mianem doliny nocnej oraz doliny dziennej.

Źródło: Fakt, genialne.pl

Źródła: Fakt online
Tags:
  • Pranie
  • oszczędzanie pieniędzy