Zielone Świątki, to inaczej święto Zesłania Ducha Świętego. Jest ważnym dla chrześcijan wydarzeniem w roku liturgicznym. Obchodzą je również rolnicy. W 2022 roku to święto wypada 5 czerwca. Co to za święto? Czy jest to dzień wolny od pracy? Czy należy się za nie dodatkowe wolne?

Zielone Świątki

Zielone Świątki to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez chrześcijan. Jego początek sięga III wieku. Zostało ustanowione na pamiątkę zesłania Ducha Świętego na apostołów. Jest ono obchodzone także przez wyznawców judaizmu, jako Szawuot, czyli Święto Żniw.

Zielone Świątki wypadają 7 tygodni po dniu Zmartwychwstania Pańskiego, czyli w 50. dzień po świętach wielkanocnych, oznacza to, że jest to święto ruchome. Zielone Świątki 2022 będziemy świętować 5 czerwca, w niedzielę.

Zielone Świątki. Co to za święto?

Chociaż dziś Zielone Świątki są świętem chrześcijański, to wywodzą się z praktyk pogańskich. Na ziemiach polskich tego dnia rozpalano ogniska, przy których tańczono i śpiewano, przystrajano domy i gałęzie wstążkami, a wszystko po to, by wypędzić wodne demony, odpowiedzialne za proces wegetacji.

Jak podaje agrofakt.pl, to dzień, w którym "można w sposób szczególny podziękować za obfitość plonów minionego roku, a także zadbać o najwyższą jakość tych, na które dopiero czekamy". By tak się stało w czasie Zielonych Świątek zdobiło się kiedyś domy i gospodarstwa zieleniną.

W południowej części Polski, m.in. na Sądecczyźnie czy w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, młodzi mężczyźni czczą Zielone Świątki, chodząc po polach z pochodniami. Wynika to z przekonania, że w ten sposób gleba jest oczyszczana od złych mocy.

Czy należy się dodatkowe wolne za Zielone Świątki?

Czy w związku z tym, że jest to ważne święto dla chrześcijan i zielonoświątkowców jest to dzień wolny od pracy? Zielone Świątki 2022 przypadają w niedzielę. W takiej sytuacji pracodawca nie musi dawać swoim pracownikom dodatkowego wolnego dnia, tak jak ma to miejsce w przypadku święta wypadającego w sobotę. Jest jednak wyjątek. Dwa dni wolne (niedziela i poniedziałek) przysługują wiernym Kościoła Zielonoświątkowego, co reguluje ustawa.

(Tseo/PAT, hs)

Źródło: agrofakt.pl

Przeczytaj także:

Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 21.05.2021 r. Był aktualizowany

Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Zielone Świątki
  • wolne
  • święto