Kursy walut w piątek 17 marca Za jednego dolara (USD) zapłacimy 4,42 zł. Cena jednego funta (GBP) to 5,36 zł, a franka szwajcarskiego (CHF) 4,77 zł. Z kolei euro (EUR) możemy zakupić za 4,70 zł. Rosyjski rubel (RUB) kosztuje 0,058 zł.

Aktualne kursy walut

Średnie kursy walut NBP w piątek 17.03.2023 r. Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny:

Kurs euro: 4,70 zł

Kurs dolara: 4,42 zł

Kurs franka szwajcarskiego: 4,77 zł

Kurs funta: 5,36 zł

Kurs rubla rosyjskiego: 0,058 zł

Kurs hrywny ukraińskiej: 0,1258 zł

Dlaczego złoty słabnie?

Po agresji Rosji na Ukrainę kurs złotego stał się bardzo niestabilny, choć z wyraźną tendencją spadkową. Inwestorzy uciekali w pewniejsze inwestycje, a nasza waluta osłabiała się względem wszystkich głównych walut, ale przede wszystkim dolara. Później złotówka odrabiała część strat, po czym znów następowało osłabienie.

W lipcu kurs dolara poszybował powyżej 4,70 zł, a amerykańska waluta zrównała się z euro, by wkrótce przeskoczyć wspólną walutę. Kolejny skok dolar zaliczył w końcu września, kiedy kurs przekroczył 5 zł.

Kurs dolara i euro

Powodem tych zawirowań i słabnięcia złotego wobec wszystkich głównych walut – dolara, euro i franka szwajcarskiego – jest widmo kryzysu gospodarczego, które krąży nad Europą. To także przyczyna rekordowej słabości euro. Czkawką odbija się tu uzależnienie naszego kontynentu od surowców energetycznych z Rosji. Te, z wiadomych powodów, nie mogą zasilać już europejskich elektrowni i przemysłu. Wzrost kosztów energii grozi utratą konkurencyjności przez gospodarki UE.

Na te kłopoty nakłada się inflacja – zwłaszcza w Polsce. Ceny rosną z miesiąca na miesiąc, a wzrosty te zaskakują nawet ekspertów, którzy spodziewali się spowolnienia tempa galopady. Wysoka, nawet na tle innych państw UE inflacja dodatkowo osłabia złotego.

Póki trwa niepewność dotycząca sytuacji gospodarczej, nie należy się raczej spodziewać znaczniejszego wzmocnienia się naszej waluty.

Źródła: Newsweek (RASP / Newsweek)
Tags:
  • rubel
  • Euro
  • frank szwajcarski
  • Kursy walut
  • dolar