– Prowokacja – tak rosyjskie ministerstwo obrony, za pośrednictwem agencji RIA Nowosti, określiło doniesienia o dwóch rakietach, które we wtorek wieczorem miały spaść na terytorium Polski. Trwają międzynarodowe konsultacje. Reagują także inwestorzy

Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w BBN, w nocy z 15 na 16 bm. w Warszawie.

Środa, 16 listopada

Amerykańska agencja prasowa AP podała – powołując się na źródła w służbach – że rakieta, która spadła na terytorium Polski mogła być częścią ukraińskiego systemu obrony przeciwlotniczej. Została wystrzelona w zbliżający się rosyjski pocisk i dlatego znalazła się nad Polską. Podobną sugestię wygłosił prezydent Joe Biden, który w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że tor lotu rakiety prawdopodobnie wyklucza wystrzelenie jej z terytorium Rosji.

Na razie nie ma jednak oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Posiedzenie NATO ws. eksplozji w Polsce

W środę o godz. 10 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej NATO na poziomie ambasadorów poświęcone wybuchowi w Polsce, w wyniku którego zginęły dwie osoby.

– Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg będzie przewodniczył posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w celu przedyskutowania wczorajszej eksplozji we wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą. Sekretarz generalny udzieli informacji mediom po spotkaniu – napisała wcześniej rzeczniczka NATO.

Briefing dla mediów zaplanowano na godz. 12.30.

W BBN spotkanie prezydenta z rządem

W środę po godz. 11 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami od spraw bezpieczeństwa. Spotkanie wyznaczono na godzinę przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

„W BBN trwa analiza dotychczasowych ustaleń z dowódcami, szefami służb i sojusznikami. O 10.00 rozpoczyna się Rada Północnoatlantycka. O godz. 11 Prezydent RP ponownie spotka się z premierem i ministrami. W samo południe odbędzie się Rada Bezpieczeństwa Narodowego” – poinformował w środę rano na Twitterze szef BBN Jacek Siewiera.

Wtorek, 15 listopada

Jak donosi agencja AP, powołująca się na informacje amerykańskiego wywiadu, a także jak potwierdzają źródła Onetu, w Przewodowie, niedaleko Hrubieszowa i granicy polsko-ukraińskiej, eksplozja zabiła dwie osoby.

Premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zwołał w trybie pilnym spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z członkami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, o czym poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Nie podał jednak przyczyn zwołania nadzwyczajnego spotkania.

– W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową – tłumaczył enigmatycznie.

Dodał, że „wszelkie informacje, które zostaną dzisiaj przedstawione na Komitecie, zostaną później przekazane, jeżeli to będzie możliwe w jak najszerszym zakresie państwu do wiadomości opinii publicznej”.

– Apeluję, aby do tego czasu na razie nie publikować niepotwierdzonych informacji, my będziemy je komentować i informować o nich po posiedzeniu, które się teraz właśnie odbędzie, po przedstawieniu właściwych informacji przez służby, które o tych wydarzeniach poinformują – powiedział Piotr Müller.

Spotkanie zakończyło się tuż po godz. 22. Rzecznik rządu nie potwierdził, że eksplozje w powiecie hrubieszowskim, w których zginęły dwie osoby, zostały spowodowane przez rosyjskie rakiety. – Na miejscu pracują służby, będą pracować całą noc i tak długo, jak to będzie konieczne – powiedział.

Poinformował też, że podwyższono gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych. – Zdecydowaliśmy o tym, by podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki, aby uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego – dodał Piotr Muller.

Artykuł IV mówi: „Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.

Wybuchy w Przewodowie. Światowe media nie czekały na oświadczenie polskich władz

Po 22 polskiego czasu tak wyglądała główna strona CNN:

Pentagon, ustami Patricka Rydera, swojego rzecznika, stwierdził, że nie może potwierdzić informacji o rosyjskich rakietach na terytorium Polski. Dodał jednak, że podchodzi do doniesień poważnie i podkreślił, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO. Nie chciał jednak spekulować na temat ewentualnej odpowiedzi Stanów Zjednoczonych.

Mniej wątpliwości miał Artis Pabrikas, minister obrony Łotwy.

– Zbrodniczy reżim rosyjski wystrzelił rakiety, które są wymierzone nie tylko w ukraińskich cywilów, ale także wylądowały na terytorium NATO w Polsce. Łotwa w pełni stoi po stronie polskich przyjaciół i potępia tę zbrodnię – stwierdził Artis Pabriks.

Tymczasem Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, złożył za pośrednictwem Twittera kondolencje rodzinom ofiar.

„Jestem wstrząśnięty wiadomością o tym, że pocisk rakietowy lub inny rodzaj amunicji zabił ludzi na terytorium Polski. Moje kondolencje dla rodzin. Jesteśmy z Polską. Jestem w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej i innymi sojusznikami” – zapewnił Michel.

Kondolencje na ręce prezydenta Dudy złożył też sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg zapewnił przy okazji, że Sojusz monitoruje sytuację, a sojusznicy konsultują się w sprawie wydarzeń w Polsce. „Ważne, żeby ustalić wszystkie fakty” – zastrzegł.

Rynki reagują na incydent

Rynki jednak na nie nie czekały – pierwsza reakcja była znacząca: po pojawieniu się informacji o rosyjskich rakietach, które spadły na Polskę, inwestorzy zareagowali wyprzedażą złotego. Nasza waluta momentalnie straciła prawie 10 gr w relacji do dolara.

Później jednak złoty odrobił nieco strat – w oczekiwaniu na więcej wiarygodnych informacji.

Źródła: Forbes.pl (Grupa Onet)
Tags:
  • przewodów
  • Rosja
  • Polska
  • nato
  • Hrubieszów
  • rakiety