Choć w życiu nieustannie ze sobą walczyli, to w sztuce stanowili jeden organizm. Twórczość Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego wyprzedzała dokonania światowej awangardy XX wieku. Google postanowiło przypomnieć o Kobro, przygotowując Doodle na 124. rocznicę jej urodzin.

Katarzyna Kobro na Google Doodle

Życie Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego opisywaliśmy przy okazji wystawy ich prac w paryskim Centre Pompidou w 2018 roku.

O ich życiu wiemy sporo, głównie dzięki notatkom zostawionym przez Strzemińskiego i biografii, którą napisała ich córka. Spotkali się w czasie I wojny światowej w Szpitalu im. Prochorowa w Moskwie. Osiemnastoletnia Katia, jeszcze nie Katarzyna, dziewczyna z dobrego domu, pracowała tam, pomagając żołnierzom rannym na froncie. Ojciec młodej pielęgniarki nie chciał nawet słyszeć o tym, że może ona zostać artystką, choć już w dzieciństwie zdradzała talenty plastyczne. Strzemiński trafił do szpitala po feralnym wypadku na froncie. Pewnej nocy jeden z żołnierzy, wychodząc z okopu, potknął się i upuścił granat. Porucznik Strzemiński stracił nogę, ramię, a w oku poczucie światła. Miał zaledwie 22 lata.

Źródła: Newsweek_redakcja_zrodlo
Tags:
  • Władysław Strzemiński
  • Katarzyna Kobro
  • rzeźba
  • awangarda