Mówi się o niej, że była najbardziej francuską spośród amerykańskich aktorek. Dzięki niezapomnianej roli w filmie Jeana-Luca Godarda „Do utraty tchu” została okrzyknięta ikoną Nowej Fali. Mniej znana część biografii Jean Seberg mówi o powiązaniu aktorki z organizacją Czarne Pantery, a także o nagonce, jaką zgotowało jej FBI. W wyniku przeżytej traumy, Jean Seberg popełniła samobójstwo w wieku zaledwie 40 lat.

Jean Seberg (1938-1979)

Urodzona w prowincjonalnym miasteczku Marshalltown w stanie Iowa Jean Seberg od najmłodszych lat odstawała od rówieśniczek. Córka farmaceuty nie chciała podporządkować się sztywnym zasadom panującym wśród konserwatywnej społeczności. A kiedy w wieku 12 lat w lokalnym kinie zobaczyła film „Pokłosie wojny” z Marlonem Brando, zdecydowała, że w przyszłości zostanie aktorką.

Wielu na wieść o jej planach z politowaniem kiwało głową. Ale nauczycielka prowadząca kółko teatralne szybko poznała się na talencie Jean. Kiedy jej podopieczna podrosła, zachęciła ją, by wzięła udział w castingu organizowanym przez Ottona Premingera. Reżyser poszukiwał odtwórczyni głównej roli do filmu o Joannie d’Arc, „Saint Joan”. Jean wygrała casting, ale za realizację marzenia przyszło jej słono zapłacić.

Źródła: Vogue Polska
Tags:
  • Jean Seberg
  • kino
  • Vogue Polska
  • Nowa Fala
  • FILM