Urodziła się w roku 1893, 1896, 1898, 1903 albo 1906. W Warszawie. A może jednak w Moskwie albo Sankt Petersburgu? Mistrzyni budowania wizerunku Tamara Łempicka potrafiła każdemu opowiedzieć inną wersję wydarzeń.

Wystawa Tamary Łempickiej w Paryżu

– Tamara wraca do domu – mówi prawnuczka słynnej malarki, Marisa de Lempicka, zaangażowana w wystawę „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, którą w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać do 14 sierpnia 2022 roku. Opowiada historię artystki, która wykreowała własny wizerunek – niezależnej i nowoczesnej kobiety sukcesu, ikony swoich czasów, królowej art déco.

Przyjmuje się, że jej historia zaczyna się w 1898 roku. Mimo że niektóre zdarzenia – które miała pamiętać – mogłyby świadczyć o tym, że jest to data zbyt późna, podana, by odjąć sobie lat. A to dopiero początek opowieści napisanych przez wybujałą wyobraźnię artystki, która już na początku XX wieku doskonale zdawała sobie sprawę, jakim plusem może być odpowiednio zbudowana marka osobista. Dzięki temu zdobyła posłuch, a co za tym idzie karierę i prawdziwą fortunę.

Źródła: Vogue Polska
Tags:
  • Tamara Łempicka
  • Vogue Polska
  • malarstwo