Możecie nie kojarzyć jego nazwiska, ale to właśnie jemu zawdzięczacie swoje ukochane seriale. Darren Star odpowiada za takie hity jak: „Beverly Hills, 90210”, „Melrose Place”, „Seks w wielkim mieście” czy „Emily w Paryżu”. Artur Zaborski rozmawia z twórcą z okazji odebrania przez niego nagrody za całokształt twórczości na festiwalu w Monte Carlo.

Beverly Hills, 90210

Darren Star wniósł do telewizji powiew świeżości, bo skierował kamerę na ludzi młodych, kobiety i mniejszości seksualne. Nie byłoby tego, gdyby nie upór Amerykanina, który poza talentem do wymyślania bohaterów i historii ma też zaszczepione przekonanie, że jeśli poznamy kogoś za pośrednictwem telewizji, to zmienimy do niego nastawienie w prawdziwym życiu. Dlatego dla niego – Żyda i wyoutowanego geja – reprezentacja mniejszości była priorytetem, odkąd tylko wszedł na pole sztuki.

Po studiach na University of California w Los Angeles, gdzie skończył literaturę angielską, zadebiutował jako scenarzysta. Napisał komedię SF „Doin’ Time on Planet Earth” (1988) i „Szpieg bez matury” (1991). Przełom w jego życiu nastąpił jednak, gdy poznał producenta Aarona Spellinga, który wyprodukował „Beverly Hills, 90210” (1990–2000). Kanał FOX miał już co prawda zarys scenariusza, ale to Star wymyślił główny wątek produkcji, jakim stały się perypetie Brandona i Brendy, którzy przenoszą się z Minnesoty do tytułowej dzielnicy Los Angeles.

Źródła: Vogue Polska
Tags:
  • Emily w Paryżu
  • Seks w wielkim mieście
  • Darren Star
  • seriale
  • Vogue Polska
  • Beverly Hills 90210