"Kontakt z naturą ma moc uzdrawiania" – stwierdził amerykański pisarz Henry Thoreau w zbiorze esejów uważanym dziś za biblię slow life. Niemcy oferują wiele możliwości odpoczynku na łonie przyrody oraz masę oryginalnych i ekologicznych noclegów: od barek, przez ekowioski aż po domki na drzewach.

Bawaria

Ekologiczna wioska Schmilka, nazywana najpiękniejszą wsią Saksonii, jest zachwycająco położona na prawym brzegu Łaby, na południowym wschodzie Niemiec, tuż koło granicy z Czechami i niedaleko granicy z Polską. Małe domki z muru pruskiego, kryjące pensjonaty i hotele, wyrastają wokół zabytkowego młyna z 1665 roku, w którym wciąż miele się mąkę na pieczywo sprzedawane w sąsiedniej, ekologicznej piekarni. Jest tu też stary browar kultywujący dawne tradycje warzenia piwa.

Schmilka do ekologii podchodzi niezwykle poważnie. Żywność i napoje podawane w tutejszych restauracjach czy pensjonatach pochodzą z okolicznych, kontrolowanych upraw ekologicznych. Domy zaprojektowane są w sposób tak zrównoważony, jak tylko się da, meble i wyposażenie wykonano z naturalnych materiałów, śmieci starannie się segreguje, plastiku unika się jak największego zła, a całą wieś zasila certyfikowana zielona energia elektryczna.

Do wynajęcia barki nie potrzeba patentu, może dlatego, że nie rozwija ona zawrotnych prędkości. Wystarczy krótkie przeszkolenie i już możemy odbijać od kei w Schwerinie

Ta urocza wioska jest idealną bazą wypadową na wędrówki po Szwajcarii Saksońskiej. Na turystów czeka tu 400 km oznakowanych szlaków turystycznych i 50 km szlaków rowerowych, na które dostaniemy się… żółtym tramwajem Kirnitzschtalbahn, przecinającym Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej. Trasy wędrowne prowadzą wśród formacji skalnych niczym z bajki. Są tu skalne miasta, wąskie kaniony, zachwycające kształtami potężne głazy i półki skalne z pięknymi widokami. Koniecznie też trzeba zobaczyć słynny 77-metrowy most Bastei, niezwykle malowniczo wkomponowany w poszarpane skały.

W duchu eko można do Schmilki dojechać z Drezna pociągiem, przyjechać rowerem ścieżką rowerową poprowadzoną na lewym brzegu Łaby albo przypłynąć zabytkowym promem Lena z 1927 roku.

Rowerem i barką wśród torfowisk

Płasko i zielono jak okiem sięgnąć jest na północny wschód od Bremy. Tu najwyższym punktem jest zaledwie 52-metrowe wzgórze, na którym wznosi się Worpswede – miasteczko-kolonia artystów. Mieszka ich tu aż 150, w tutejszych ogrodach i na uliczkach pełno rzeźb oraz instalacji, a otwarte pracownie zapraszają do podziwiania obrazów czy grafik. Dojedziemy tu (wraz z rowerami) z Bremy w niecałą godzinę zabytkowym, czerwonym pociągiem Moorexpress.

Teufelsmoor często bywa tłumaczone jako "diabelskie bagno", ale tak naprawdę jego nazwa pochodzi od nieurodzajnej ziemi, której zawdzięcza ono swój dziki charakter. Koryto rzeki Hamme, jednego z dopływów Wezery, otoczone jest przez bagna i torfowiska, które nieludzkim wysiłkiem zaczęli osuszać – na przełomie XVII i XVIII wieku – osadnicy szukający własnego kawałka ziemi. Drewnianymi łodziami o brązowym żaglu i płaskim dnie spławiali żyzny torf w trzydniowym rejsie ku Bremie. Dziś odrestaurowaną łodzią, napędzaną w drodze pod wiatr już nie wiosłem, a cichym silnikiem elektrycznym, możemy wybrać się w przyjemny rejs, podczas którego skiper opowie nam ciekawostki o tym niezwykłym kawałku lądu. Po drodze miniemy wielu amatorów kajaków i kanoe.

Płaska, poprzecinana kanałami kraina jest też idealna na rowerowe wyprawy – do wyboru aż 500 km tras, przystanki przy zabytkowych młynach czy oberżach i relaksujące pikniki na trawie nad brzegami kanałów.

Na pasjonatów ekowakacji czeka tu niesamowite miejsce noclegowe – Land of Green położony w lesie, na skraju łąki i rezerwatu. Do wyboru domki na drzewie, namiot safari oraz designerskie minichatki (z czego dwie zeroemisyjne). A do tego sauna oraz jacuzzi wśród drzew. Jest też niewielki port i wypożyczalnia kajaków. Oraz najważniejsze – cała masa świętego spokoju wokół.

Namioty na drzewach z widokiem na rzekę

Serce najmniejszego, graniczącego z Francją i Luksemburgiem kraju związkowego Niemiec wyznacza rzeka Saara, która dała mu swoją nazwę. Liczy ona 250 km długości, jest prawym dopływem Mozeli, a źródła ma we francuskich Wogezach. Najpiękniejsze jest jej wyglądające niczym ciasne "U" zakole, zwane Saarschleife, niedaleko Mettlach. Widowiskowy meander można podziwiać, spływając nurtem Saary kajakiem albo z wieży widokowej połączonej ze ścieżką w koronach drzew.

Widok na rzekę wijącą się pośród niewielkich wzgórz jest zachwycający. Doskonale stąd widać, że kraj związkowy Saarland jest niezwykle zielony – aż 33 proc. jego powierzchni porastają lasy. Sporo tu też rezerwatów przyrody. Najsłynniejszy jest wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO Rezerwat Biosfery Bliesgau, który za sprawą łagodnych pagórków często bywa porównywany do Toskanii. Są tu sielskie łąki porośnięte storczykami, bukowe lasy i malownicze sady. Rezerwat zamieszkuje imponująca populacja uroczych, zagrożonych wyginięciem puszczyków oraz wiele rzadkich odmian motyli.

Wędrówki, rowery, kajaki, przejażdżki bryczką – tego w okolicy nie brakuje. Można tu też przeżyć niesamowitą przygodę… podczas snu. W obozowisku Cloefhaenger spędzimy noc z widokiem na rzekę, na stromym zboczu, w namiocie niczym bombka zawieszonym na drzewie. Wrażenia podobne do tych, które mają alpiniści nocujący "w skale". Do snu ukołysze nas wiatr, o ile oczywiście rozgwieżdżone niebo i odgłosy żerujących w lesie zwierząt i ptaków pozwolą nam zasnąć. Rano czeka niezwykły widok na spowitą mgiełką Saarę, a do pionu doprowadzi nas kawa serwowana z okopconej ogniskiem kawiarki.

Barką po jeziorze

Barka Cosy House Boote wygląda jak kanciasty, pływający dom. Na kwadratowym dziobie ma przestronny taras, drugi niewielki na rufie, a pomiędzy nimi kabinę z wielkimi oknami, rozkładaną kanapą i minikuchnią. By wspiąć się na dach, wystarczy pokonać stromą drabinę i już można się opalać lub podziwiać gwiazdy. Do wynajęcia barki nie potrzeba patentu, może dlatego, że nie rozwija ona zawrotnych prędkości. Wystarczy krótkie przeszkolenie i już możemy odbijać od kei w Schwerinie, zielonej stolicy północno-wschodniego, sąsiadującego z Polską kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Wokół jezioro nazwane po prostu Jeziorem Szweryńskim, które jest czwartym co do wielkości w Niemczech i drugim w samej Meklemburgii, nieprzypadkowo zresztą zwanej krainą jezior. Barką steruje się łatwo pomimo kanciastych gabarytów, a powolne prędkości sprzyjają rozglądaniu się wokół. Silnik cicho pyrka, zamiast buczeć jak w motorówkach, nie płoszy więc kaczek, kormoranów i łabędzi.

Podczas rejsu można dotrzeć w spokojne, zarośnięte trzciną zatoczki czy zapuścić się w liczne odnogi jeziora o brzegach porośniętych lasem lub pszenicą. Albo ruszyć dalej, kanałami, na mniejsze, połączone z Jeziorem Szweryńskim akweny. Fajnie jest też zacumować na nocleg w trzcinach i spędzić noc wśród gęgania kaczek, z wodą pluskającą o burtę.

Kto woli nocleg na lądzie, temu spodoba się mieszczący się w Schwerinie, w ceglanym spichlerzu o niewielkich okienkach i potężnej czapie trójkątnego dachu hotel Speicher am Ziegelsee prowadzony w sposób całkowicie neutralny dla klimatu.

Alternatywą jest położony niecałą godzinę drogi na północ, w stronę białych plaż Bałtyku, Gutshaus Parin – ponad 100-letni dwór zamieniony w wegetariańsko-ekologiczny hotel. W restauracji zjemy potrawy zdrowe i bezmięsne, wyśpimy się w łóżkach pachnących modrzewiowym drewnem, w pokojach bez telewizji i zasięgu komórek. Jest tu też naturalny staw, w którym pływają rybki, można wziąć udział w kursie medytacji i jogi, spacerować po okolicznych łąkach. Miejsce wręcz stworzone po to, by się wyciszyć na łonie natury! Nieco młodszy, ale położony równie urokliwie jest dwór Stellshagen w pobliżu Morza Bałtyckiego – wegetariański hotel ekologiczny z własną farmą, gwarantujący relaks i dobre samopoczucie na wszystkich poziomach.

Źródła: Newsweek
Tags:
  • urlop
  • Newsweek Travelling
  • Niemcy
  • Ekologia