Cannes 2022 za nami. Już wiadomo, kto otrzymał jedne z najbardziej prestiżowych statuetek filmowych na świecie. Podczas uroczystej gali w Grand Théâtre Lumiere pojawiło się mnóstwo międzynarodowych gwiazd. Nie zabrakło polskiej reprezentacji. W jury tegorocznej edycji festiwalu znalazła się polska aktorka, Joanna Kulig, ale mamy też Polaka z festiwalową nagrodą filmową!

Jerzy Skolimowski z nagrodą na 75 Festiwalu Filmowym w Cannes 2022!

W tegorocznym Konkursie Głównym znalazło się 21 tytułów, a twórcy każdego z nich po cichu liczyli na Złotą Palmę, najbardziej prestiżową statuetkę świata filmu.

Kilka minut po godzinie 20 na czerwonym dywanie przed słynnymi schodami Pałacu Festiwalowego w Cannes pojawiły się największe gwiazdy kina. Gospodynią wieczoru była Virginie Efira, belgijsko-francuska aktorka i prezenterka telewizyjna.

Cannes 2022. Laureaci

Złota Palma w konkursie filmów krótkometrażowych trafił w ręce Jianying Chen za film "The Water Murmurs". Złotą Kamerę otrzymał film "War Pony" w reżyserii Riley Keough i Giny Gammell. Nagrodę za najlepszy scenariusz odebrał Tarik Saleh za film "Boy from Heaven".

Najlepszą aktorką została Zar Amir Ebrahim, która zagrała w filmie Aliego Abbasiego "Holy Spider". Najlepszym aktorem - Sang Kang Ho za rolę w filmie Kore-edy Hirokazu "Broker".

Nagrodę specjalną 75. Festiwalu Filmowego w Cannes otrzymał film "Tori i Lokita" Jean-Pierre'a i Luca Dardenne. Bracia Dardenne prestiżową statuetkę odebrali już po raz drugi!

Park Chan Wook zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię za film "Decision To Leave". Wielka Nagroda Jury przyznana została ex aequo, a otrzymali ją Claire Denis za "Stars At Noon" oraz Lukas Dhont za "Close".

Cannes 2022. Jerzy Skolimowski nagrodzony

W tym roku możemy mówić o sukcesie polskiego kina. Film Jerzego Skolimowskiego "Io" otrzymał Nagrodę Jury ex aequo z filmem "Le otto montagne" w reżyserii Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch.

O czym jest film? "Io" to imię głównego bohatera film - osła, którego los rzuca w ręce różnych opiekunów. Skolimowski nad scenariuszem pracował razem z współproducentką filmu Ewą Piaskowską. "Io" to eksperyment filmowy, składający się z sześciu opowieści, w których centrum stoi wspomniany osioł.

Cannes 2022. Złotą Palmę otrzymuje...

Ruben Östlund (48 l.), reżyser filmu "Triangle Of Sadness". Szwedzki reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy jest dziewiątym w historii festiwalu w Cannes reżyserem z dwiema Złotymi Palmami. W 2017 roku Złotą Palmę otrzymał za tragifarsę "The Square".

Nagrodzony "Triangle of Sadness" to kąśliwa satyra na współczesne społeczeństwo. Tym razem Ruben Östlund bierze pod lupę, a raczej przed kamerę bogaczy i influencerów, którzy znaleźli się wśród uczestników rejsu super luksusowym jachtem. Nie obędzie się bez wielu absurdalnych sytuacji, które bawiąc, skłaniają do myślenia.

Do swojego filmu Ruben Östlund dobrał także wyborową obsadę: Woody Harrelson, Charlbi Dean oraz Harris Dickinson.

Zobacz również:

8 slajdów
Źródła: Fakt online
Tags:
  • joanna kulig
  • złota palma
  • Jerzy Skolimowski
  • Ruben Oestlund
  • cannes 2022