Temat wraca jak bumerang, co najmniej dwa razy w roku. Częściej po tym, jak przed czterema laty 4,6 mln Europejczyków opowiedziało się za rezygnacją ze zmian czasu. Komisja Europejska postanowiła zająć się tematem. Nikt wówczas w najczarniejszych scenariuszach nie widział pandemii ani wojny w Ukrainie. Wobec tych wydarzeń, sprawa corocznych zmian czasu zeszła na dalszy plan. Lecz pewnie wróci. Dlatego warto wiedzieć – z czym tak naprawdę wiąże się zmiana czasu i do jakiego czasu przypisana jest Polska. A dla rozrywki (lub zabicia czasu) można rozwiązać quiz.

Czas zwykły dla Polski, to jaki? Co oznaczałoby nieprzestawianie zegarków?

Europę obejmuje 5 stref czasowych – wyznaczają je południki – co oznacza cztery godziny różnicy między jej zachodnim i wschodnim krańcem. Jednak dla wygody obowiązuje jeden czas, jednakowy dla niemal całej Unii, wyznaczony przez południk 15. Czas środkowoeuropejski.

– Czas, do którego jesteśmy przypisani geograficznie, to ten wyznaczony przez południk 15, czyli czas środkowoeuropejski, a więc zimowy. W 1885 roku na konferencji w Waszyngtonie ustalono, że podstawą dla pomiarów czasu będzie czas odnoszony do południka zerowego. Kula ziemska została podzielona na 24 strefy czasowe. Polska w 1922 roku przyjęła strefę związaną z południkiem 15 – przypomina astronom, dr Ireneusz Włodarczyk.

Po co więc zmieniamy zimowy na letni?

Dla wielu krajów, w tym dla szerokości geograficznej Polski, w okresie od wiosny do jesieni świt przypada na tyle wcześnie, że, w większości przypadków, kiedy się budzimy, jest już jasno. Poprzez odpowiednią zmianę czasu i wprowadzenie tzw. czasu letniego, możemy lepiej wykorzystać światło dnia słonecznego. Budzimy się nadal po wschodzie słońca, za to wieczorem korzystamy ze światła słonecznego godzinę dłużej. Wprowadzanie czasu letniego prowadzi zatem do lepszego dopasowania naszej aktywności do dłuższego dnia słonecznego, liczonego od wschodu do zachodu słońcaprzypomina na stronie czas.gum.gov.pl w zakładce Bank informacji Główny Urząd Miar.

Właśnie dzięki zmianom czasu, latem możemy cię cieszyć dłuższymi popołudniami i widnymi wieczorami. Za tym idą: zdrowszy tryb życia, większy ruch turystyczny, dłuższe godziny otwarcia handlu na świeżym powietrzu. A gdyby nie zmieniać czasu? I letni, i zimowy (czyli środkowoeuropejski letni i środkowoeuropejski) ma plusy i minusy.

  • JAŚNIEJSZE PORANKI przez cały rok to ewentualna korzyść, gdybyśmy wybrali jako jeden obowiązujący czas – czas zimowy.
  • DŁUŻSZE POPOŁUDNIA z naturalnym światłem przez cały rok – tym skutkowałoby wprowadzenie na cały rok czasu letniego.
  • WIĘCEJ CIEMNYCH PORANKÓW – problem dokuczliwy w okresie od jesieni do wiosny. Z tym musielibyśmy się liczyć, gdyby czas letni obowiązywał przez cały rok.
  • KRÓTSZE POPOŁUDNIA z naturalnym światłem, dokuczliwe w okresie od wiosny do jesieni. Z tym mielibyśmy do czynienia po wprowadzeniu czasu zimowego na cały rok.

Więcej informacji o konsekwencjach niezmieniania czasu i zmian czasu znajdziecie na portalu Głównego Urzędu Miar dotyczącym zmian czasu. Warto przeczytać!

A tutaj – kopalnia ważnych, ciekawych i użytecznych informacji. W Banku informacji można przeczytać o historii pomiarów i wyznaczania czasu, o synchronizacji i… dystrybucji czasu, o współczesnych zegarach, o czasie w Polsce oraz o zmianie czasu, czyli czasie letnim i czasie zwykłym.

Możecie obliczyć wykorzystanie dziennego światła w miejscu, gdzie mieszkacie (na przykład: ile godzin ze światłem dziennym zostaje wam po zakończeniu pracy) – w zależności od tego, czy chcecie zmieniać czas, czy pozostać w czasie letnim lub zimowym przez cały rok. Dla najtwardszych zawodników – quiz (łatwo nie jest…), a na deser możecie sprawdzić swoje nietypowe urodziny – ile lat mielibyście, gdyby określając wiek, brać pod uwagę marsjański rok.

– Zachęcamy do rozwiązania quizu, do sprawdzenia, jak wykorzystujemy światło dzienne w miejscu, w którym żyjemy. Warto zapoznać się z materiałami udostępnionymi przez GUM – zachęca Maciej Gruszczyński z Laboratorium Czasu i Częstotliwości Głównego Urzędu Miar.

4 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • czas środkowoeuropejski
  • czas zimowy 2022
  • zmiana czasu na zimowy