Wypoczynek w zgodzie z naturą docenia coraz więcej Polaków, którzy zamiast wczasów all inclusive na drugim końcu świata preferują aktywne spędzanie czasu o wiele bliżej domu. Szczególnie że po sąsiedzku mają kraj wręcz stworzony do tej formy turystyki!

SZLAK Heidschnuckenweg liczący ok. 220 km prowadzi przez Pustać Lüneburską. To okazja do spotkania z naturą i urokliwymi miasteczkami

Niemcy od lat stawiają na zwiedzanie w sposób przyjazny dla środowiska. Na różne sposoby można przemierzyć Alpy, wybrzeże, pojezierze, parki przyrody i doliny rzeczne. W Niemczech zrównoważona turystyka w żaden sposób nie ogranicza chęci podróżowania. Wręcz przeciwnie – świadomy wypoczynek jest bardziej ekscytujący i zdrowszy.

Wskocz na rower

Ten, kto podróżuje rowerem, obcuje z naturą tak blisko i intensywnie jak to tylko możliwe. Zwiedzanie Niemiec z perspektywy siodełka jest ekonomiczne i ekologiczne, a przy tym bardzo przyjemne. Tym bardziej że na rowerze wzdłuż i wszerz przemierzyć można cały kraj. Dostępnych jest tu ponad 200 dobrze rozwiniętych długodystansowych ścieżek rowerowych o długości dziesiątek tysięcy kilometrów. Rowery można łatwo przetransportować lub po prostu wypożyczyć na miejscu. Wiele hoteli z oznakowaniem ekologicznym wypożycza swym gościom rowery elektryczne.

Bałtycki Szlak Rowerowy daje szansę nie tylko na rozkoszowanie się chłodną bryzą, ale również na poznanie pełnych uroku wiosek rybackich. Na trasie nie tylko sklepy, ale także restauracje i knajpki pełne są wyjątkowych w smaku matjasów czy wędzonej makreli. Zaopatrywanie się w takich miejscach i korzystanie z lokalnych produktów doskonale wpisuje się w zrównoważone podróżowanie – nie tylko ogranicza daleki transport i zużycie CO2, ale wspiera finansowo lokalnych przedsiębiorców. Szlaki rowerowe prowadzą często przez centra miast. I one pozwalają poznać tradycyjne rzemiosło, rodzinne firmy, przebywać wśród natury, poznawać lokalne smaki i podróżować ekologicznie. Idealnym przykładem jest Brema, która dzięki gęstej sieci ścieżek rowerowych zajmuje 3. miejsce wśród miast rowerowych w Europie. Rowerzyści mają do dyspozycji bezpłatną aplikację, która nie tylko nawiguje, ale również wskazuje zabytki i ciekawe atrakcje. Ekologiczne miasto wspiera regionalnie produkowaną żywność oraz organizuje coroczny targ produktów ekologicznych. Rowerowa wycieczka do dzielnicy Viertel daje szansę na odkrycie małych sklepów i butików prezentujących prace kreatywnych twórców – od oryginalnych ubrań po biżuterię, buty, artykuły gospodarstwa domowego i kosmetyki. Wiele pozytywnych emocji daje rowerowa wycieczka do Blockland, kameralnej dzielnicy miasta, przypominającej sielską wieś. Wiele tu ekologicznych gospodarstw i restauracji serwujących lokalne wypieki i bremeńską kuchnię. U miejscowych można wynająć wakacyjne lokum, by obserwować, jak posługują się lokalnym dialektem, dbając o podtrzymanie przy życiu dawnych tradycji i kultury.

Wędrówka przez dzikie drogi

Wyznaczonymi w Niemczech szlakami można pieszo penetrować tereny w dziewiczych regionach grzbietów górskich, dolin rzecznych i przemierzać parki narodowe. Każda wyprawa jest tu przygodą, bowiem nasi sąsiedzi mogą poszczycić się 50 szlakami wędrownymi o łącznej długości ponad 200 tys. km!

Wyjątkowe spotkanie z naturą odbyć można na najdłuższym certyfikowanym szlaku pieszym w Niemczech, liczącym 660 km Goldsteig. Jedną z jego atrakcji jest Park Narodowy Lasu Bawarskiego. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Europie, w którym człowiek nie ingeruje w 75 proc. powierzchni. Z 56 punktów widokowych przyglądać się można rysiom, żubrom, a nawet niedźwiedziom. Wśród najbardziej znanych jest też Harzer-Hexen-Stieg, szlak turystyczny prowadzący na wznoszącą się na wysokość 1141 m górę Brocken, najwyższy szczyt pasma Harz. Ta wędrówka, poza podglądaniem niezwykłej i dzikiej przyrody Parku Narodowego Harz, daje szansę odkrywania mitów i tajemnic związanych z zamieszkałymi tu – podobno – czarownicami. Jest jeszcze wisienka na torcie – Szlak Heidschnuckenweg prowadzący przez Pustać Luneburską. Wytyczona trasa, idealna dla niezbyt doświadczonych turystów, prowadzi przez około 220 km z przedmieść Hamburga do miasta Celle, dając szansę spotkania z naturą oraz pełnymi uroku wioskami i miasteczkami. Co ciekawe, nazwa ścieżki pochodzi od Heidschnucke, hodowanej w tym regionie rasy owiec o czarnej głowie, szarym futrze i zakręconymi niczym u muflona rogami. Z ich mięsa wyrabia się między innymi Heidjerknipp (rodzaj kaszanki), natomiast z mleka okoliczni producenci wytwarzają sery. Heidschnuckenweg warto przemierzyć późnym latem, kiedy między imponującymi jałowcami kwitnie wrzosiec, a krajobraz zamienia się w fioletowe morze roślin. Po objętych ochroną wrzosowiskach (cały obszar liczy 230 km kw.) oprowadza przewodnik nazywany tu Heath Ranger.

Przygoda na wodzie

Woda daje w Niemczech nieograniczone możliwości. Na dziesiątki sposobów pozwala się relaksować i leniwie spędzić czas. Zwiedzanie w najbardziej przyjaznym dla środowiska stylu jest możliwe nawet w mieście. W Dreźnie można chłonąć widoki na uroczą starówkę podczas rejsu kołowym parostatkiem lub tratwą zwaną tutaj Floß. Kto chce, może też eksplorować okolice rowerem lub pieszo. Zresztą wycieczki rowerowe i wędrówki popularne są w wielu miejscach, choćby w regionie jeziora Königssee, gdzie widok Alp Bawarskich zapiera dech w piersiach. Z kolei Spreewald, nieprzypadkowo nazywany niemiecką Wenecją, tworzy sieć dróg wodnych i kanałów, które zapraszają na przygodę w kajaku lub w kanu – łódkach sterowanych podobnie jak gondole. Często mijają się z sunącymi leniwie po rzekach hausboatami – pływającymi domami, w których całe wakacje można spędzić w stylu slow. Zresztą troska o środowisko może iść pod rękę z troską o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Dowodzi tego ponad 200 niemieckich uzdrowisk wychodzących do swych gości z wyjątkową ofertą. Do miejsc wyjątkowych należą sauna rzeczna w Emser Therme Bad Wörishofen czy Bad Oeynhausen z architekturą wilhelmińską.

Zapomnij o golonce

Zrównoważona turystyka polega na świadomym korzystaniu z lokalnych dobrodziejstw również w temacie kulinariów. Czy może być coś lepszego niż poznawanie kraju przez jego regionalne smaki? Niemiecka kuchnia to nie tylko golonka i kiełbasy – na co dzień je się tu lekko i ekologicznie. Wiele restauracji stawia na regionalnych dostawców i sezonową kuchnię, zyskując jakościowe produkty i oszczędzając na długich trasach dostaw. Coraz większa liczba restauracji działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, stawiając na zasadę zero waste. Miejsca te uznają, iż najbardziej przyjazne dla środowiska śmieci to takie, które w ogóle nie powstają.

Różnorodność kulinarna niemieckich regionów jest ogromna. Schwarzwald pełen jest gasthausów serwujących wszystko, co lokalne. Jest tu słynna szynka szwarcwaldzka, są owocowe wódki, a na deser wiśniowy tort szwarcwaldzki. W niemieckim menu jest też cebulowa tarta i szwabskie pierożki Maultausche o nietypowym prostokątnym kształcie, odgrywające szczególną rolę w kuchni Badenii-Wirtembergii. W Brandenburgii serwuje się wyjątkowe marynowane ogórki, doceniane tu do tego stopnia, iż termin "ogórek szprewaldzki" zyskał ochronę UE i nie może być stosowany w odniesieniu do żadnych innych ogórków. Podróżni przybywający do Meklemburgii Pomorza Przedniego spróbować powinni miejscowych matjasów – śledzi odławianych od maja do lipca. To delikatne rybie mięso jada się tu z ziemniakami w mundurkach i sosem śmietanowym albo po prostu z bułką. Przemierzając kraj naszych sąsiadów, trzeba też skosztować piwa. W końcu to kraj piwoszy. Najlepiej zrobić to we Frankonii, posiadającej największe skupisko browarów w Niemczech. W samym Bambergu działa ich aż dziewięć. Oczywiste więc jest, że pija się tu wyłącznie lokalne piwo, i właśnie takie zabiera się ze sobą jako jedną z pamiątek. Wielbiciele wina również nie będą poszkodowani. Niemiecki Szlak Wina w południowo-wschodniej Nadrenii-Palatynacie, jeden z najstarszych szlaków turystycznych w Niemczech, liczy aż 85 km. W lokalnych winiarniach, których nie brakuje na szlaku, degustować można bez końca!

Źródła: Newsweek
Tags:
  • podróże
  • Newsweek Travelling
  • Niemcy
  • Rower