Nawet osoby, które nie śledzą losów rodziny królewskiej kojarzą jak z zewnątrz wygląda ogromna rezydencja królowej Elżbiety II (95 l.). Pałac Buckingham to londyńska posiadłość monarchini Wielkiej Brytanii. To właśnie tam mieszka z m.in. ze swoimi ukochanymi psami rasy corgi. Układ domu Elżbiety II pozostaje tajemnicą. Jednak ku uciesze fanów rodziny królewskiej, grupa architektów postanowiła odtworzyć go i opublikować swoje ustalenia oraz plany. W naszym artykule przeczytasz o nich, a w galerii zdjęć zobaczysz wnętrza posiadłości monarchini!

Królowa Elżbieta II

Pałac Buckingham, gdzie urzęduje i mieszka królowa Elżbieta II, to londyńska posiadłość monarchów Wielkiej Brytanii od 1837 roku. Właśnie w tej siedzibie odbywają się najważniejsze wydarzenia i uroczystości dotyczące świąt narodowych Brytyjczyków oraz samych royalsów. To tutaj królowa Elżbieta II spotyka się ze swoją administracją oraz głowami państw czy innymi ważnymi osobistościami z całego świata. Do niewielkiej części pomieszczeń dostęp mają też zwiedzający, ale możliwe jest to tylko w okresie letnim. Grupa architektów pokusiła się stworzenie planu posiadłości monarchini. Stworzyli je na podstawie m.in. dostępnych wcześniej planów pięter Pałacu Buckingham, zdjęć i wideo. Architektka Jelena Popovic na podstawie ich badań stworzyła projekty, które opublikowano później na stronie Home Advisor.

Królowa Elżbieta II i Pałac Buckingham. Monarchini ma do dyspozycji 775 pokoi!

Dom królowej Elżbiety II w Londynie ma 108 metrów długości, 120 metrów głębokości oraz 24 metry wysokości. Według oficjalnej strony rodziny królewskiej, w Pałacu Buckingham znajduje się aż 775 pokoi. Wśród nich 19 pomieszczeń pełni funkcję reprezentacyjną, 52 pokoje są przeznaczone dla królowej i jej gości. W posiadłości znajduje się też 188 pokoi dla personelu, 92 biura i 78 łazienek.

Home Advisor dzieli Pałac Buckingham na trzy części. To Blok Centralny, Apartamenty Królowej i Front Wschodni. Do centralnej części posiadłości można wejść ogromnymi schodami pokrytymi czerwonym luksusowym dywanem. Ściany zdobią portrety królewskiej rodziny.

Na pierwszym piętrze centralnej części Pałacu Buckingham znajduje się marmurowa podłoga. Tuż za ogromnymi schodami jest Wielka Sala, a naprzeciwko niej rzadko spotykane pomieszczenie w kształcie łuku. Elżbieta II właśnie w tym miejscu organizuje obiady dla odwiedzających ją głów państw. Z niego, goście 95-letniej monarchini, mogą przejść do ogrodu w Pałacu Buckingham.

W Pałacu Buckingham królowa Elżbieta II przyjmuje najważniejszych gości ze świat. Tam tytuł honorowy z jej rąk odebrała m.in. aktorka Angelina Jolie

Królowa Elżbieta II swoich gości ze świata polityki, biznesu i pop kultury przyjmuje w Bloku Centralnym pałacu w Pokoju 1844 roku nazwanym od daty powstania. W pomieszczeniu znajdującym się na pierwszym piętrze goszczono rosyjskiego cara Mikołaja I. Była to tak ważna dla rodziny królewskiej osoba, że jego portret przez wiele lat wisiał w tym pomieszczeniu. W Pokoju 1844 tytuł honorowej damy odebrała z rąk monarchini Angelina Jolie. Brytyjskie media opisywały w 2009 roku jak wygląda przeciętny dzień królowej w Pokoju 1844:

format_quote

Kiedy królowa jest gotowa na przyjęcie gościa naciska brzęczyk. Personel przyprowadza gościa, którym 23 czerwca był ambasador Litwy Oskar Jusys. Pan Jusys wchodzi przez drzwi. Po 10 minutach dołącza do niego pięciu pracowników, którzy kłaniają się lub dygają, gdy są przedstawiani. 20 minut później ambasador Afganistanu Homayoun Tandar i jego sztab przechodzą ten sam rytuał, a za nimi podąża gubernator Queensland Penelopa Wensley"

- czytamy w "The Telegraph".

Salon Regencyjny, znajdujący się tuż obok Pokoju 1844, wielu z nas może kojarzyć z oficjalnych zdjęć Elżbiety II oraz jej audycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jak podaje "Daily Mail" zdobią go eleganckie sofy z frędzlami, zielone dywany, przestronne biurka i tradycyjny biały kominek ozdobiony eleganckim zabytkowym zegarem. To właśnie w Salonie Regencyjnym królowa uwielbia czytać pocztę wysyłaną przez fanów rodziny królewskiej.

Na pierwszym piętrze rezydencji królowej Elżbiety II najwięcej miejsca zajmują pokoje dla gości. Tuż obok nich znajdują się pomieszczenia dla obsługi.

Londyńska rezydencja królowej Elżbiety II. To tutaj obchodzone są najważniejsze święta narodowe, a także wydarzenia związane z royalsami

Na drugim piętrze Bloku Centralnego ważnym pomieszczeniem jest Salon Muzyczny. To tam ochrzczono m.in. troje najstarszych dzieci królowej Elżbiety II oraz księcia Williama. Było to ulubione miejsce królowej Wiktorii i księcia Alberta. Spędzili w nim wiele godzin grając na fortepianie i śpiewając. Obecnie królowa Elżbieta wykorzystuje je do spotkań z przyjezdnymi politykami i innymi znanymi osobistościami.

Obok niego po prawej stronie znajduje się Biały Salon. To jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Pałacu Buckingham, w którym królowa ma audiencje i spotyka się w małych gronach. "Daily Mail" podaje, że Elżbieta II wchodzi do niego drzwiami ukrytymi za lustrem i szafą. W białym salonie szczególną uwagę zwraca portret królowej Alexandry wiszący nad kominkiem. To jeden z najważniejszych portretów królewskich początku XX wieku.

W pomieszczeniu znajduje się również fortepian, który za czasów królowej Wiktorii i księcia Alberta pełnił funkcję wizytówki komnat reprezentacyjnych w Pałacu Buckingham. Wśród figur wzrok przykuwa sporej wielkości marmurowa figura starożytnej greckiej poetki Safony. Została stworzona przez Wiliama Theeda, któremu patronowała królowa Wiktoria i książę Albert. W Białym Salonie zrobiono też zdjęcia ślubne księżniczkę Eugenii i jej mężowi Jackowi Brooksbankowi. Po prawej stronie, na końcu centralnej części Pałacu Buckingham, znajduje się królewska garderoba.

W Pałacu Buckingham urządzono wesele Kate Middleton i księcia Williama

Po lewej stronie od Salonu Muzycznego znajduje się Niebieski Salon. To najbogatszy pokój w pałacu pierwotnie używany jako sala balowa. Elżbieta II lubi oprowadzać po nim swoich gości. Pomieszczenie zdobi niebieska tapeta i kolumny pomalowane na wzór kamiennego onyksu. W Niebieskim Salonie jest jasno dzięki imponujących rozmiarem lustrom. Zdobią go portrety króla George'a V i królowej Mary. Niebieski Salon był jednym z miejsc, gdzie odbywało się przyjęcie weselne Kate Middleton i księcia Williama.

Tuż obok tego pomieszczenia znajduje się Jadalnia. Jak podaje "Daily Mail" stół wykonany z mahoniu ma być tak często czyszczony i polerowany, że nie wymaga obrusu. To właśnie tam królewska rodzin, w rocznicę 200. urodzin monarchini Wiktorii, zjadła kolację w wiktoriańskim stylu. Można podejrzewać, że gościom podano wtedy też deser, który uwielbiała prababka Elżbiety II. Składał się głównie z owoców, orzechów i lodów.

Naprzeciw niej w Zielonym Salonie, monarchini spotyka się z premierem i podczas audiencji porusza najważniejsze tematy dotyczące Wielkiej Brytanii. Z niego można przejść do Sali Tronowej. To właśnie tam rodzina royalsów pozowała do oficjalnego zdjęcia rodzinnego po ślubie Kate Middleton w kwietniu 2011 roku. Jak zauważa "Daily Mail" został zaprojektowany przez osobę pracującą nad teatralnymi projektami. Uwagę przykuwa dramatyczny łuk i baldachimy nad tronami. To właśnie dzięki nim to pomieszczenie ma taki "teatralny" charakter.

Apartamenty królowej Elżbiety II. Choć ma aż 775 pokoi w Pałacu Buckingham regularnie korzysta tylko z sześciu z nich!

Monarchini Wielkiej Brytanii ma w swojej rezydencji 775 pokoi. Jednak, jak dowiadujemy się z portalu Home Advisor na co dzień korzysta tylko z sześciu z nich. Królowa ma do dyspozycji wyłącznie dla siebie sypialnię, prywatny salon, garderobę i łazienkę. Do tych pomieszczeń nie wpuszcza nikogo więcej poza swoimi bliskimi. Elżbieta II bardzo dba o swoją prywatność, dlatego trudno znaleźć fotografie zrobione w jej własnej przestrzeni.

W części apartamentowej Pałacu Buckingham jest tylko jedno miejsce, do którego wejść może niespokrewniona z nią osoba z zewnątrz. W najbardziej nowocześnie urządzonym pomieszczeniu w swojej londyńskiej siedzibie królowa przyjmuje jedynie najważniejszych polityków. Spotyka się tam z premierem i kanclerzem skarbu państwa. Wizyty w apartamencie z jasnoniebieskimi ścianami i ciemnymi drewnianymi podłogami mogą składać jej też głowy innych państw, ale jedynie podczas nieoficjalnych wizyt.

Portal Home Advisor podaje, że poza królową w części apartamentowej w Pałacu Buckingham swoją przestrzeń miała też Margaret "Bobo" McDonald. Była jedną z najbliższych królowej osób. Pełniła funkcję niani i powierniczki aż do 1993 roku. Wciąż zagadką pozostaje to, czy po śmierci jednej z najważniejszych w życiu królowej kobiet, przestrzeń została w jakiś sposób zmieniona lub inaczej zagospodarowana. Media zastanawiają się również, czy mieszkanie zostało puste, co miałoby być równoznaczne z oddaniem hołdu dla "Bobo".

Nie wiadomo też, co stało się z częścią należącą do księcia Filipa po jego śmierci. Portal na stworzonych przez siebie planach pokazuje też, że w Pałacu Buckingham cztery pomieszczenia należą do księcia Edwarda, czyli najmłodszego syna królowej Elżbiety II i księcia Filipa.

Balkon królowej na Froncie Wschodnim Pałacu Buckingham. Elżbieta II wraz z rodziną pozdrawia z niego Brytyjczyków, odwiedzających Londyn i fanów royalsów

Ostatnią częścią posiadłości królowej Elżbiety II jest Front Wschodni. To najbardziej rozpoznawalny fragment Pałacu Buckingham znajdującego się w tym miejscu za żelaznymi bramami. Ta część powstała, jak podaje "Daily Mail", aby "zapewnić więcej miejsca dla rozrywki i przestrzeni życiowej dla powiększającej się rodziny". To na wschodnim froncie pałacu znajduje się słynny balkon, który powstał na prośbę księcia Alberta. To właśnie z niego królowa Elżbieta II wraz z rodziną pokazuje się podczas narodowych okazji m.in. urodzin monarchini czyli corocznego czerwcowego wydarzenia "Trooping the Color".

Plany rezydencji Elżbiety II stworzone na podstawie ustaleń grupy architektów można zobaczyć tutaj. Poniżej można obejrzeć wideo w technologii 360, które zrobiła telewizja BBC:

(Tseo/PAT)

("Daily Mail", Homeadvisor.com, "Vogue", "The Telegraph", royal.uk, rtc.uk)

Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 26.1.2021 r.

20 slajdów
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Pałac Buckingham
  • królowa Elżbieta II
  • królowa