Jak Londyn – dotąd miasto zdolnych naśladowców – został Swingującym Londynem, zyskał wpływ na globalną kulturę młodzieżową i doczekał się własnych gwiazd krawieckich, pisze historyczka mody Aleksandra Jatczak.

Pokaz kolekcji brytyjskiego projektanta Alexandra McQueena podczas Paris Fashion Week 2009

Słynny film Antonioniego „Powiększenie” z 1966 roku to wybitne dzieło, które jako jedno z pierwszych uchwyciło fenomen Londynu jako serca ówczesnej mody. Mody dla młodych ludzi i przez młodych ludzi tworzonej. Mody prostej, kolorowej i krótkiej (jak mini na nogach kultowej modelki Veruschki). Mody, w której promocji strategiczną rolę odgrywa fotografia, a sam fotograf jest wręcz celebrytą otoczonym pięknymi modelkami.

Wybitny reżyser tym samym świetnie uchwycił istotną przemianę – miasto naśladujące paryską modę, podglądające trendy gdzie indziej, a nawet profesjonalnie je kopiujące stało się Swingującym Londynem. Nową stolicą mody, określoną tak przez Amerykanów z uwagi na dynamikę zmian, wpływ na globalną modę i nagłe uzyskanie statusu najważniejszego miejsca powstawania trendów.

Źródła: Vogue Polska
Tags:
  • Londyn
  • moda
  • Vogue Polska
  • Wielka Brytania