Jak zbudować światowe imperium za mikropożyczkę, która wystarczy na zakup garnituru? Najlepiej, ciężko pracując. Oto historia Luigiego Lavazzy, syna włoskiego rolnika, twórcy nowoczesnego podejścia do parzenia kawy, którego nazwisko stało się międzynarodową marką

Luigi Lavazza zrewolucjonizował sposób przyrządzania, pakowania i handlu kawą. Syn piemonckiego chłopa założył rodzinną firmę, która trwa już cztery pokolenia.

To były chude lata na piemonckiej wsi. Złe warunki pogodowe, niczym biblijne plagi, niemal co roku niszczyły plony. Szczególnie ciężko zapowiadała się zima w 1885 r. Wyjątkowo niszczycielskie gradobicie przetoczyło się nad okolicznymi polami 9 sierpnia. Już w październiku widać było, że zapasy żywności są na wyczerpaniu. Liczni mieszkańcy opuszczali miasteczko Murisengo w poszukiwaniu lepszego losu. „By zaoszczędzić kłopotów mojemu drogiemu ojcu, poprosiłem towarzystwo pomocy wzajemnej Murisengo, którego byłem członkiem, o pożyczkę w kwocie 50 lirów, abym mógł udać się do Turynu w poszukiwaniu pracy” – wspominał Luigi Lavazza, późniejszy twórca kawowego imperium. Od tej pierwszej przyznanej pożyczki, która wystarczyłaby wówczas mniej więcej na zakup garnituru na miarę u krawca, rozpoczęła się historia jednej z najbardziej udanych firm rodzinnych w historii Włoch.

Luigi Lavazza urodził się w 1859 r. w rodzinie rolniczej zamieszkującej niewielką miejscowość w sercu Piemontu. Rodzinne gospodarstwo w Murisengo opuścił w wieku 26 lat z 50 lirami w kieszeni. Po przybyciu do Turynu Luigi najpierw pracował jako kelner. Szybko spłacił wraz z odsetkami pierwszą pożyczkę. Później zatrudnił się jako sprzedawca, by w końcu po dziesięciu latach oszczędzania przejąć sklep spożywczy, w którym rozwinął sprzedaż towarów kolonialnych. Wśród nich były oleje, przyprawy i oczywiście kawa.

Źródła: Redakcja Forbes
Tags:
  • Włochy
  • rynek kawy
  • kawa
  • legendy biznesu
  • lavazza