Napisać o Mae West, że była kolorowym ptakiem swoich czasów, to nic o niej nie napisać. Powiedzieć, że była ich symbolem seksu, to nic nie powiedzieć. Była kobietą wyzwoloną w stopniu, który nawet dzisiaj wzbudzałby zakłopotanie wielu. Mae West bez wątpienia wyprzedzała swoje czasy o kilka długości i stała się przy tym jedną z pierwszych gejowskich ikon na długo przed tym, nim świat usłyszał o Madonnie, Cher czy Beyoncé.

Mae West, 1930 r.

Mary Jane, bo tak miała urzędowo na imię, urodziła się w miejscowości Brooklyn, na pięć lat przed włączeniem jej w 1898 r. w skład duszącego się Nowego Jorku. Jej familia miała, jak większość sąsiadów, emigranckie korzenie – bawarskie ze strony matki, irlandzko-szkockie ze strony ojca – i wielkie marzenia o lepszym losie dla swoich dzieci.

West była jedną z tych dziewczynek, które występują, odkąd pamiętają: w domu, szkole czy kościele, wzbudzając entuzjazm o wiele starszej zwykle publiki. Ów entuzjazm zauważyli dość szybko rodzice West, więc pozwolili jej występować na rozmaitych akademiach i konkursach, co nieraz, oprócz sążnistych braw, przynosiło także parę dolarów.

Źródła: Vogue Polska
Tags:
  • kino
  • teatr
  • Vogue Polska
  • Mae West