Uniwersalna, funkcjonalna, na każdą okazję i porę roku. Dla nowoczesnych, dynamicznych kobiet. Nosiła ją Betty Boop, Lady Di, Audrey Hepburn, Coco Chanel i setki innych elegantek. Uważa się, że każda z pań ma lub powinna mieć ją w szafie. Mała czarna. Czym właściwie jest i skąd się wzięła?

Victoria Beckham

Obecna przez dekady, miała różne fasony i formy, ale raczej zawsze jest sukienką krótką – choć zdarza się, że i proste spódnice po figurze określa się tym mianem. W swojej stuletniej historii to raczej jednak sukienka, również w języku angielskim czy francuskim (little black dress, la petite robe noire) nazwa ewidentnie daje sygnał, że chodzi o sukienkę.

Jej pierwszą wersję miała stworzyć kultowa projektantka Coco Chanel już w połowie lat 20. XX wieku. I choć za rok premiery uznaje się zwykle 1926, kiedy „Vogue” określił to rozwiązanie „Fordem od Chanel – sukienką, którą będzie nosił cały świat”, to od kilku sezonów była obecna w pracowni projektantki. Okazała się też na tyle dobra, że już w 1926 roku pojawiły się jej liczne kopie, a sama Chanel przez sezony nie zrezygnowała z tego modelu, zresztą twórcy kolejnych dekad również. Ich klientki – też nie.

Źródła: Vogue Polska
Tags:
  • Vogue Polska
  • Mini
  • moda