Kolor biały występuje zarówno w przyrodzie, jak i w symbolicznych wytworach ludzkich rąk – na malowidłach naściennych, hinduskich szatach pogrzebowych i zachodnich sukniach panien młodych. Jakie znaczenie przypisywano przez wieki barwie dziś kojarzonej przede wszystkim z czystością i niewinnością, sprawdza historyczka mody Aleksandra Jatczak.

Modelka podczas Paris Fashion Week 2021

Znajdziemy go na kołnierzykach, ścianach domów, kitlach lekarzy i laborantów. Na ubrankach dla niemowlaków i galowych koszulach. W stylu minimalistycznym, scandi i wielu innych. W naturze to kolor kredy, mleka, kiedyś śniegu (ten dzisiejszy często spada szary), chmur, licznych kwiatów, a także używanych przez lata luksusowych surowców: alabastru, kości słoniowej, jedwabnej nici, porcelany, pereł.

Kolor światła, czystości, niewinności – wszędobylski biały. Według odkryć Newtona to tylko złudzenie, zjawisko psychofizjologiczne związane z nakładaniem się wszystkich innych barw na siebie. Jakkolwiek by było, to jeden z najważniejszych kolorów w historii i także jeden z pierwszych użytych w sztuce.

Źródła: Vogue Polska
Tags:
  • Vogue Polska
  • moda