Mówi się, że Lynn Yaeger została uszyta z tej samej tkaniny co Isabella Blow, Anna Piaggi i André Leon Talley. Tak jak oni, amerykańska dziennikarka znana jest z lekkiego pióra, ciętego języka i wyczulonego na piękno oka. Łatwo rozpoznać ją po ekstrawaganckiej aparycji, a przede wszystkim – po jej artykułach słynących z rozbrajającej szczerości i kontrowersyjnych opinii.

Lynn Yaeger

„W makijażu à la marionetka, czerwonorudym bobie w stylu Louise Brooks i z grzywką jak Mamie Eisenhower wyglądała przesłodko. Jednak wrażenie to szybko zostało rozwiane. Lynn okazała się skomplikowaną, bardziej lewicową niż sam Trocki, orgiastyczną pożeraczką mody i jej nieznoszącą sprzeciwu komentatorką” – tymi słowami Harold Koda, były kurator Costume Institute, wspominał pierwsze spotkanie z Lynn Yaeger, wręczając jej w 2019 roku CFDA Media Award. Amerykańska dziennikarka otrzymała tę prestiżową nagrodę za „przenikliwe spojrzenie, bystry umysł i kąśliwe uwagi naznaczające pisarstwo o polityce, kulturze i modzie”, które uprawia od ponad 40 lat.

Kiedy w latach 70. przeprowadziła się z ospałej miejscowości Massapequa Park do roztętnionego Nowego Jorku, sprawiała wrażenie filmowej postaci z lat 30. XX wieku. Na głowie nosiła turban, na ramionach futrzaną etolę, a w starej skórzanej walizce mieścił się jej cały dobytek. Jak wielu przed nią, Yaeger przyjechała do Wielkiego Jabłka, marząc o karierze, choć nie do końca wiedziała jakiej. Porzuciła socjologię na rzecz historii sztuki, twierdząc, że czułaby się lepiej w artystowskim berecie i czarnej spódnicy. Częściej niż na uczelni widziano ją jednak krążącą po pchlich targach, gdzie znajdowała białe kruki: kufry Louis Vuitton, broszki art déco, sukienki brytyjskich flapperek (inne określenie wyznawczyń stylu na chłopczycę z lat 20.) i barwne apaszki Hermès. Jej czujne oko potrafiło wypatrzeć secesyjne krzesła, radzieckie uszanki, metalowe przypinki z protestów sufrażystek, XIX-wieczne szmaciane lalki, modernistyczne obrazy i dizajnerskie kreacje, które dziś nazywamy vintage.

Źródła: Vogue Polska
Tags:
  • Lynn Yaeger
  • moda
  • vogue
  • Vogue Polska