Ringier Axel Springer Polska otwiera nabór zgłoszeń do 4. edycji konkursu #AllForJan Award. W konkursie o nagrodę im. Jána Kuciaka wyróżniane są najlepsze reportaże oraz relacje medialne nagłaśniające społecznie ważne tematy. Zgłoszenia można przesyłać do 7 lutego

#AllForJan Award

Zwycięzcę konkursu #AllForJan Award wyłoni jury, w którego składzie, obok uznanych osobowości świata mediów, znaleźli się m.in przewodnicząca jury, Pavla Holcová, wielokrotnie nagradzana słowacka dziennikarka śledcza; Iveta Radicova, dziekan Wydziału Mediów na Pan European University w Bratysławie i była premier Słowacji, Paul Radu, współzałożyciel The Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), Aleksander Kutela, prezes Ringier Axel Springer Polska oraz Valdo Lehari jr., wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Wydawców Gazet (ENPA). Nagroda główna w konkursie #AllForJan wynosi 10 tys. euro.

Nagroda im. Jána Kuciaka zostanie wręczona 2 marca 2023 roku podczas uroczystej gali połączonej ze spotkaniem z Pavlą Holcovą i premierowym pokazem filmu dokumentalnego "Jak zabić dziennikarza" ("The Killing of a Journalist").

Pavla Holcová, po zamordowaniu Jána Kuciaka, pomagała w dokończeniu jego pracy, prowadziła śledztwo w sprawie morderstwa i ujawniła jeden z największych skandali korupcyjnych na Słowacji, obejmujący wysokich rangą sędziów i policjantów, który w efekcie doprowadził do upadku rządu. Historia została opowiedziana w filmie "Jak zabić dziennikarza" ("The Killing of a Journalist").

Nagroda imienia Jána Kuciaka jest przyznawana dziennikarzom z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy w swojej pracy zawodowej dochowują wierności wartościom, takim jak: otwartość, odwaga i bezkompromisowość w relacjonowaniu tematów istotnych społecznie.

W nowej edycji konkursu #AllForJan Award będą oceniane materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe opublikowane lub wyemitowane w mediach w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.

Zwycięzcę konkursu wyłoni jury w składzie: Pavla Holcová, wielokrotnie nagradzana słowacka dziennikarka śledcza, założycielka portalu investigace.cz, przewodnicząca Jury; Paul Radu, współzałożyciel i szef działu innowacji, Organized Crime and Corruption Reporting Project; Iveta Radicova, dziekan Wydziału Mediów na Pan European University w Bratysławie, pierwsza kobieta premier Słowacji (2010-2012); Aleksander Kutela, prezes Ringier Axel Springer Polska; Ewa Ewart, wielokrotnie nagradzana dokumentalistka i reporterka TVN24, była reporterka telewizji BBC; Valdo Lehari Jr., wiceprezydent Europejskiego Stowarzyszenia Wydawców Prasy, Mark Dekan, COO POLITICO Media Group oraz Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl.

Nazwa nagrody w konkursie #AllForJan Award pochodzi od światowego ruchu #AllForJan, który powstał w hołdzie zamordowanemu dziennikarzowi Jánowi Kuciakowi. W lutym 2023 roku mija 5. rocznica śmierci Jána Kuciaka i jego narzeczonej, Martiny Kušnírovej. Ján Kuciak był słowackim dziennikarzem śledczym pracującym dla portalu Aktuality.sk, serwisu informacyjnego Ringier Axel Springer na Słowacji. Kuciak skupiał się głównie na śledzeniu oszustw podatkowych słowackich biznesmenów, mających powiązania ze słowackimi politykami najwyższego szczebla. Wraz z narzeczoną, Martiną Kušnírovą, został zamordowany 21 lutego 2018 roku w ich domu na Słowacji.

W pierwszej edycji konkursu #AllForJan Award, w 2020 roku, jury wyróżniło Tomasza i Marka Sekielskich za film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu". W drugiej edycji konkursu kapituła wyróżniła zespół redakcyjny węgierskiego serwisu Telex.hu za całokształt pracy dziennikarskiej. W trzeciej edycji nagrody #AllForJan jury uhonorowało rumuńskiego dziennikarza Andreia Popoviciu za artykuł "Widzą nas w ciemności: migranci zmagają się z hi-tech fortecą UE" opowiadający o tym, jak technologia odczłowiecza migrantów, którzy próbują uzyskać azyl w Europie.

Ringier Axel Springer Polska jest organizatorem konkursu #AllForJan Award. Partnerami konkursu są:

 • Ringier
 • European Newspaper Publishers Association – ENPA
 • European Magazine Media Association – EMMA
 • Organized Crime and Corruption Reporting Project – OCCRP
 • Onet.pl
 • Newsweek Polska

Szczegóły, zasady konkursu #AllForJan Award oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie www.allforjanaward.com

Źródła: Newsweek (RASP / Newsweek)
Tags:
 • RASP
 • Ringier Axel Springer
 • Konkurs dziennikarski
 • #allforjan
 • Jan Kuciak
 • Ringier Axel Springer Polska