Wyspa Wielkanocna znajduje się na Pacyfiku aż 3600 kilometrów na zachód od Chile. To do tego państwa należy to terytorium. Chilijskie władze poinformowały, że do uszkodzeń doszło w poniedziałek 3 października. Wtedy to wybuchł na Wyspie Wielkanocnej duży pożar. Zasięgiem objął prawie 60 ha – przekazała Carolina Perez Dattari, przedstawicielka urzędu ds. dziedzictwa kulturowego Chile.
Ogień zniszczył słynne rzeźby na Wyspie Wielkanocnej. Miał zostać podłożony
Według wstępnych ustaleń ogień został celowo podłożony w okolicach wulkanu Rano Raraku, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Burmistrz wyspy Pedro Edmunds powiedział lokalnym mediom, że zniszczenia spowodowane przez pożar są nieodwracalne.
Należąca do Chile Wyspa Wielkanocna leży w południowej części Oceanu Spokojnego. Znajduje się na niej prawie 1000 megalitów, znanych pod nazwą moai. Niektóre mają nawet 6 m. Kilkaset lat temu polinezyjskie plemię Rapa Nui wyrzeźbiło w nich wielkie głowy. Zdaniem naukowców figury przedstawiają dusze przodków, członków plemienia. Każda z nich była uważana za inkarnację danej osoby – podaje BBC.
Konflikt z Wielką Brytanią o jeden z posągów
Jeden z posągów moai znajduje się obecnie w Muzeum Brytyjskim. W 2018 r. rząd Chile poprosił o jego zwrot. Po pożarze burmistrz wyspy stwierdził, że wolałby pomoc finansową muzeum, która zostałaby wykorzystana na konserwację pozostałych na wyspie pomników.
(Źródło: PAP)