Vogue.pl to serwis, dzięki któremu pozostaniesz na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie mody, urody i sztuki
Lifestyle
"Moda jest sztuką. Bardziej niż sztuka jest sztuką"
Tak mówił Andy Warhol. Artysta był fanem wszelkiego rodzaju „mix & matchu”, więc z entuzjazmem przyjmował rezultaty przenikania się tych dwóch, niegdyś odrębnych, a dziś funkcjonujących w bliskiej zażyłości światów. Projektanci z dzieł i życiorysów największych twórców czerpią nie tylko kreatywną inspirację. Mają podobną odwagę do wzniecania artystycznych buntów, przekraczania granic i przeprowadzania twórczych rewolucji.
Lifestyle
Kiedyś nie nosiły go tylko prostytutki. Ciasna historia gorsetu
Ostatnia Met Gala przypomniała, gdzie robi się najlepsze wystawy mody (w Met!), kto promuje je najlepiej („Vogue”, Anna Wintour i Instagram) oraz jaki element garderoby najmocniej kojarzy się z „Gilded Age”, czyli tzw. złotym wiekiem, który był motywem przewodnim imprezy (oczywiście gorset!). I to właśnie nad tym kontrowersyjnym elementem historycznej spuścizny modowej warto zatrzymać się na dłuższą chwilę.
Lifestyle
Łzy, zdrady i złota klatka. Tylko w bajkach księżne żyją długo i szczęśliwie
Rzadko się uśmiecha. Płakała nawet na własnym ślubie. Małżeństwo z księciem Albertem Grimaldim wydawało się spełnieniem marzeń południowoafrykańskiej pływaczki, ale życie z niewiernym mężem stało się przekleństwem Charlene Grimaldi.
Kultura
Seks, kłamstwa i malarstwo. Tamara Łempicka, królowa art déco, mistrzyni wizerunku
Urodziła się w roku 1893, 1896, 1898, 1903 albo 1906. W Warszawie. A może jednak w Moskwie albo Sankt Petersburgu? Mistrzyni budowania wizerunku Tamara Łempicka potrafiła każdemu opowiedzieć inną wersję wydarzeń.
Kultura
Młodzi, wyjątkowi, szkoleni do konsumowania. Jak pokolenie Z radzi sobie z kryzysem
– Generacji Z zabrakło systemowej pomocy. Dobrami materialnymi nie odejmie się narastającej presji, nie zmniejszy się tempa życia. Uważam, że odtrutka leży w osobach z mojej grupy wiekowej. To one nagłaśniają problemy, na przykład zdrowia psychicznego, przyczyniają się do liberalizowania się szerokich grup społecznych – mówi Jacek Paśnik, autor powieści „Dzieci”, w rozmowie na temat pokoleniowych lęków i nadziei.
Kultura
Kobiecym okiem i z perspektywy dziecka. Céline Sciamma szuka emocji
W świadomości wielu kinomanów Francuzka Céline Sciamma zasłynęła jako autorka zmysłowego „Portretu kobiety w ogniu”, jednej z sensacji Cannes 2019. Z festiwalu wyjechała wówczas z nagrodą za najlepszy scenariusz. Anna Tatarska rozmawia z nią o tym, jak zmienia się dziś kino i rola kobiet w nim.
Kultura
W poszukiwaniu magicznej symetrii. Świat jak z filmów Wesa Andersona
Niebanalne połączenia kolorystyczne, wyrafinowanie, symetria i ekstrawagancja, wszystko okraszone sporą dozą wizualnej magii. Tak w skrócie można opisać estetykę filmów Wesa Andersona. Niepodrabialny styl reżysera stał się inspiracją dla Wally’ego Kovala. Jego konto na Instagramie – Accidentally Wes Anderson (Przypadkowy Wes Anderson) – ze zdjęciami przypominającymi kadry z filmów śledzi dziś ponad 1,6 miliona osób.
Lifestyle
To najbardziej stylowy duet w sieci. Young Emperors lubią eksperymentować
Moda to najbardziej fascynująca ze sztuk, bo kształtuje historię, kulturę i nasze ciała – mówią Isabelle Chaput i Nelson Tiberghien, w sieci znani jako Young Emperors. Stylowy duet, obserwowany już przez ponad 250 tysięcy fanów, opowiedział nam o modzie, miłości i „Emily w Paryżu”.
Lifestyle
Gorszycielka, która przyznawała się do tysiąca romansów. Peggy Guggenheim, kochanka sztuki
W jej kolekcji można znaleźć setki prac autorstwa ponad stu najbardziej wpływowych twórców XX wieku. To ona odkryła Jacksona Pollocka. Przedstawicielka nowojorskiej śmietanki towarzyskiej, która z Wenecji uczyniła stolicę sztuki współczesnej.
Kultura
„Trans i pół, bejbi”. Co łączy kobiety trans z cispłciowymi rozwódkami
Nieczęsto w popkulturze o szerokim zasięgu mamy okazję przyjrzeć się tak intymnym emocjom równie niemainstreamowych bohaterów, co w nagradzanej i wychwalanej powieści Torrey Peters „Trans i pół, bejbi”. Olga Święcicka czyta polskie tłumaczenie i sprawdza, co los kobiet trans ma wspólnego z losami cispłciowych rozwódek.
Lifestyle
Pan profesor i pani Agatka. Seksizm w branży architektonicznej
„Jest wiele pięknych zawodów na A: asprzątaczka, akucharka. Dlaczego próbuje pani zostać architektem?” – Agata Twardoch wspomina słowa jednego z wykładowców. – Problem jednak jest znacznie szerszy.
Lifestyle
Restauracja na krańcu świata. Od lat rozpala wyobraźnię smakoszy
Sala dla gości w niewielkim, drewnianym domku wtopionym w krajobraz. Mięso wielorybów i jajka maskonurów w menu. Dwie gwiazdki w przewodniku Michelin i setki gości, którzy stali się wyznawcami. W czym tkwi sekret Koks, bodaj najbardziej niedostępnej restauracji świata, zdradza jej współzałożyciel i szef kuchni Poul Ziska.
Lifestyle
Najzabawniejsza dziewczyna na YouTubie wpadła w pułapkę. Obiecuje, że wróci silniejsza
Jej kanał na YouTubie subskrybuje ponad 11 mln osób. Na Instagramie obserwuje ją kolejnych 12 mln. Fani co tydzień słuchają jej hitowego podcastu „Anything Goes”, popijając kawę sygnowaną jej nazwiskiem. Emmę Chamberlain można nazwać cudownym dzieckiem internetu.
Lifestyle
Pięć rajskich ośrodków z czterech stron świata. Tu czas płynie innym rytmem
Nieustanny stres i tempo życia sprawiają, że wiele osób szuka wypoczynku jak najdalej od zgiełku i tłumów. Dla podróżujących luksus oznacza dziś często nie ociekający złotem hotelowy pokój, lecz miejsce, gdzie można zapomnieć o całym świecie, zagubić się w ciszy i złapać głębszy oddech w kontakcie z naturą.
Kultura
Legalna blondynka, z którą liczą się w Hollywood
Przez całą karierę walczy z trzema stereotypami: słodkiej blondynki, głupiutkiej aktorki i prostej dziewczyny z Południa. Reese Witherspoon ma głowę na karku, skończyła Stanford i niedawno sprzedała jedną ze swoich firm za 900 milionów dolarów. W Hollywood nie ma nikogo, kto by się z nią nie liczył.
Zdrowie
„Takiej świni nikt nie ruszy”. Na fatfobię jest przyzwolenie społeczne
Fatfobia jest powszechna nawet w środowisku medycznym . „Jak tyje, to niech nie je i więcej się rusza” – słyszą osoby otyłe. „Jedna z moich bohaterek nie dostała od ginekologa recepty na tabletki antykoncepcyjne, bo, jak powiedział, nie są jej potrzebne – »takiej świni nikt nie ruszy«” – mówi Maria Mamczur, autorka reportażu „Gruba”.
Lifestyle
„Nie wstajemy z łóżka za mniej niż 10 tys. dolarów”. Wielka szóstka ma się dobrze
Długo mówiło się o kresie ery supermodelek. Tymczasem oryginalna wielka szóstka nie dość, że nie zniknęła z branży mody, to od kilku sezonów ponownie zapraszana jest na wybiegi i do kampanii reklamowych największych domów mody.
Kultura
„Zaczęłam mieć dość Hollywood z wzajemnością”. Co się stało z Meg Ryan?
Kochaliśmy ją w „Kiedy Harry poznał Sally”, „Bezsenności w Seattle” czy „Masz wiadomość”. W nowym milenium ikona kina lat 90., Meg Ryan, zniknęła. Natalia Hołownia przygląda się dalszej karierze ulubionej dziewczyny z sąsiedztwa Ameryki.
Lifestyle
„Nie jesteś już dla mnie atrakcyjny”. Władza i podwójne standardy w związkach
Punkt wyjścia: serial „Sceny z życia małżeńskiego”. I jedno zdanie, wypowiedziane przez kobietę, które zwykle pada z męskich ust. O obecności podwójnego standardu, w którym mężczyzna ma prawo do poszukiwania satysfakcji seksualnej, a kobieta nie, mówi sex coach, Marta Niedźwiecka.
Wydarzenia
„Tu żyjesz od eksplozji do eksplozji”. Codzienność w ukraińskich schronach [ZDJĘCIA]
Życie w schronie to jak coś, co widziałeś w filmach, ale nigdy nie myślałeś, że ci się to przydarzy – mówi fotografka Anna Ozerchuk, która udokumentowała codzienność ludzi ukrywających się przed atakami bombowymi w piwnicach Kijowa. – Większość osób szybko zgadzała się na zdjęcia. Próbowali nawet pozować. Zdali sobie sprawę, że to nowa część naszej historii.
Lifestyle
Hotel kobiet wolnych. Tu mężczyźni udawali lekarzy, by przedrzeć się powyżej parteru
W tym budynku Sylvia Plath spędziła pewien czerwiec, który opisała potem w „Szklanym kloszu”. Tu przebywała młoda Joan Didion podczas stażu dziennikarskiego, mieszkały modelki agencji Ford oraz Grace Kelly, kiedy przyjechała do wielkiego miasta, żeby uczyć się aktorstwa. Hotel Barbizon w Nowym Jorku zapewniał kobietom ich własne pokoje, wynajmowane na wiele tygodni albo lat. Tu – jak mówiły – mogły być wolne jak mężczyźni.
Zdrowie
„Ciągi staraczkowe”, obskurne „masturbatoria” i samotność. Tabu męskiej niepłodności
Sebastian Nowak opowiada o walce z niepłodnością w Polsce, o braku męskiego głosu w dyskusji i o tym, jak to jest być „nierodzicem”.
Lifestyle
„Mam dość, nie chcę tak dłużej żyć!”. Dlaczego kobiety się rozwodzą?
Kobiety po rozwodzie rozkwitają: nagle mają więcej satysfakcji z życia, zaczynają kolejne studia, uprawiają sport, poświęcają się swoim pasjom, dzieciom, pracy. I randkowaniu. Widzę wiele kobiet, dla których rozstanie jest uwalniające – mówi Marcjanna Dębska, adwokatka, mediatorka i specjalistka od rozwodów.
Zdrowie
Pandemia samotności. Mamy coraz mniej relacji, przyjaciół i seksu
Choć nigdy w historii nie było łatwiej o kontakt z drugim człowiekiem, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej czujemy się samotni. Świat nigdy nie był tak spolaryzowany i podzielony jak teraz. Odnalezienie się w nim dla wielu osób staje się coraz większym problemem.
Lifestyle
Ulubiona stylistka Hollywood i jedna z najbardziej wpływowych postaci w modzie
Bryluje w rankingach najbardziej wpływowych stylistek Hollywood, ubiera największe gwiazdy – od Tracee Ellis Ross i Sary Paulson, po Hailey Bieber, która pod jej okiem zmieniła wizerunek na dojrzalszy. Filigranowa postura i delikatne rysy twarzy Karli Welch mogą być mylące – drzemie w niej osobowość liderki. Wyznaje zasadę, że kreacja jej klientów musi być spójna z osobowością, stylem i aurą.
Kultura
Sharon Stone była fanką tego serialu. Przed drugim sezonem sama zgłosiła się do roli
Przez 12 lat Kaley Cuoco grała Penny w przebojowym sitcomie „Teoria wielkiego podrywu”. I gdy wreszcie emisja serialu się zakończyła, postanowiła kompletnie zmienić wizerunek. Zaniosła do wytwórni książkę „Stewardesa” i wywalczyła, by z tego poczytnego thrillera zrobić trzymający w napięciu, ale też niepozbawiony humoru serial.
Kultura
Oscary, Złote Maliny, rozstania i powroty z J.Lo. Dziwny przypadek Bena Afflecka
Zdobył dwa Oscary, ale dwa razy tyle Złotych Malin. Okrzyknięto go najbardziej seksownym mężczyzną świata, ale i największym gburem w historii. 18 lat temu uciekł niemal sprzed ołtarza, bo nie chciał żyć pod ostrzałem fleszy. Przy okazji złamał serce Jennifer Lopez. Niedawno ponownie poprosił ją o rękę i znów jest bohaterem tabloidów, choć podobno ich nie znosi.
Zdrowie
Psychiatria pilnie potrzebuje leczenia. Brakuje lekarzy, infrastruktury i systemu
Dramatyczne braki kadrowe, przepełnione oddziały, biurokracja. System pomocy osobom cierpiącym z powodu zaburzeń psychicznych wymaga pilnej naprawy. Reporterka Aneta Pawłowska-Krać, autorka książki „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce”, wyruszyła w podróż, żeby przekonać się, jak wygląda ono w praktyce.
Kultura
Grunge’s not dead. Kulturowy fenomen z garaży w depresyjnym Seattle
W 1993 roku Suzy Menkes, redaktorka mody w „International Herald Tribune”, pisała, że grunge jest okropny. Słowa dziennikarki, choć piętnowały rodzącą się właśnie estetykę, nie mijały się z prawdą. Bo grunge znaczy tyle, co brudny, mizerny, szmatławy. A jednak ten niechlujny styl w muzyce i modzie lat 90. stał się kulturowym fenomenem, którego echa słychać do dziś.
Lifestyle
Sernik perfekcyjnie niedoskonały. Przypalony, koślawy i oszałamiająco pyszny
Kąpiel wodna, pieczenie w różnych temperaturach, dmuchanie i chuchanie, by nie popękał albo nie opadł – to już nie będzie potrzebne. Równy jak stół śnieżnobiały sernik w stylu nowojorskim nie jest już największym deserowym marzeniem smakoszy. Jego miejsce zajął baskijski antysernik: koślawy, przypalony na karmelowo, o konsystencji bardziej przypominającej jadalne chmury niż ser.