Wiadomości o najbardziej wyczekiwanych premierach motoryzacyjnych, testy i praktyczne porady
Idą upały. Włączać obieg wewnętrzny, gdy włączamy klimatyzację czy wręcz przeciwnie?
Nad Polskę nadciągają upały i jak co roku w internecie ożywa dyskusja, czy włączony obieg wewnętrzny zwiększa, czy zmniejsza wydajność klimatyzacji. Co na ten temat mają do powiedzenia... prawa fizyki?
Pierwszy Polski Fiat 126p powstał 50 lat temu. Ile wiesz o fabryce, w której powstawał?
W latach 70. i 80. prawie każda polska rodzina pragnęła mieć to, co produkowano w FSM, czyli Polskiego Fiata 126p. Jego produkcja wystartowała 50 lat temu, dokładnie 6 czerwca 1973 r. Sprawdź, ile wiesz o FSM i fabryce marzeń.
To tania metoda na serwis klimatyzacji, ale ma jeden minus - jest najgorszą z możliwych
Ceny czynników do klimatyzacji samochodowych w ciągu ostatnich lat drastycznie wzrosły. Trudno się więc dziwić, że nie brakuje chętnych do eksperymentów i poszukiwań tańszych zamienników chłodziw R134a i R1234yf. Jest wśród nich taki, który kompletnie się do tego nie nadaje.
Wychodzi za każdym razem. Matematyk obliczył, kiedy kręcić kierownicą, by idealnie zaparkować
Mówi się, że matematyka opisuje świat i odpowiada na wszystkie pytania. Autor wpisu w serwisie LinkedIn podziela tę tezę i uważa, że do idealnego parkowania równoległego niezbędna jest znajomość geometrii. Teoretyczny przepis na sukces wyjaśnia nagranie. Podsumowaliśmy je w pięciu punktach.
Droga wewnętrzna - czy obowiązują tu jakieś przepisy?
Droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną, a to wiąże się z szeregiem konsekwencji dla kierowców, zaczynając od tej, że "skrzyżowanie" drogi publicznej z drogą wewnętrzną nie jest – z formalnego punktu widzenia – skrzyżowaniem, a kończąc na tym, że na drodze wewnętrznej nie obowiązuje większość przepisów kodeksu drogowego. Jakie zatem przepisy obowiązują na takiej drodze i czy można np. kierować w takim miejscu po pijanemu?
Jak dużo wiesz o Warszawie?
Dziś bohaterem naszego quizu jest pierwszy samochód osobowy PRL-u, czyli Warszawa. Sprawdź, ile wiesz o tym klasyku.
Czy znasz samochody z czasów PRL?
Oto motoryzacja, którą wiele osób pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa. Na polskich drogach królowały wówczas przede wszystkim pojazdy produkowane w krajach socjalistycznych — Czechosłowacji, NRD, Rumunii czy ZSRR. Czy rozpoznasz poszczególne marki, modele czy kraje ich pochodzenia? Swoją wiedzę możesz bardzo łatwo sprawdzić w naszym quizie. Zapraszamy.
W tych sytuacjach za kolizję lub wypadek zapłacisz z własnej kieszeni
Dla komfortu wszystkich kierowców i pieszych ubezpieczenie OC samochodów jest obowiązkowe – dzięki temu poszkodowany w wypadku zawsze może liczyć na odszkodowanie, które wypłaci ubezpieczyciel, a nie sprawca. Są jednak sytuacje, w których to sprawca musi pokryć wszystkie koszty wypadku z własnej kieszeni.
Podczas upałów silnik się grzeje? Sprawdź co się dzieje pod maską
Fala upałów to wyzwanie dla naszego samochodu. Właśnie w okresie bardzo wysokich temperatur na jaw mogą wyjść problemy, które wcześniej nie dawały żadnych oznak. Często wtedy właśnie układ chłodzenia pokazuje, że potrzebuje naszej opieki. Czasem wystarczy zwykłe czyszczenie.
Za "pajączka" można stracić dowód. Czego jeszcze nie tolerują policjanci?
Lista rzeczy, za które można stracić dowód rejestracyjny, jest naprawdę długa. Niektórzy kierowcy nawet nie wiedzą, że stan techniczny ich auta nie pozwala na legalną jazdę. Policjanci mogą odebrać kierowcy dokument, chociażby za jazdę z "pajączkiem". Co jeszcze dyskwalifikuje samochód z ruchu?
Wyblakłe tylne lampy w aucie? Jest na to prosty sposób!
Pierwsze wrażenie, jakie robi samochód, zależy nie tylko od połysku lakieru. W niemal równym stopniu liczy się wygląd kół i... lamp – zarówno przednich, jak i tylnych. Już w samochodach kilkunastoletnich, a czasem w zaledwie kilkuletnich klosze lamp matowieją i psują wygląd nawet ogólnie zadbanych aut. Na szczęście można je odświeżyć i nie trzeba w tym celu jechać do warsztatu. Można to zrobić w warunkach garażowych.
Jeśli pozwolisz tej kontrolce palić się za długo, możesz zniszczyć silnik
Kierowca zawsze powinien natychmiast reagować, kiedy zapali się kontrolka rezerwy paliwa. Należy wręcz pilnować, aby zdarzało się to jedynie sporadycznie. Nagminna jazda z niewielką ilością paliwa to prosta droga do drogiego remontu silnika. Jest to szczególnie bolesne w przypadku jednostek wysokoprężnych.
Zamontowałem gaz w swojej hybrydzie. Za przejechanie 100 km płacę tylko 21 zł
Szukając oszczędności w czasie inflacji w swojej hybrydowej Toyocie Auris 1.8/136 KM z 2014 r. postanowiłem założyć instalację gazową. Przedstawiam koszty jej montażu i realne wydatki na eksploatację.
Holowanie samochodu. Jak to zrobić z głową i jednocześnie nie dostać mandatu?
Usterka uniemożliwiająca dalszą jazdę może przydarzyć się podczas każdej podróży. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy zmuszeni do skorzystania z holu albo pomocy innemu kierowcy. Aby uniknąć mandatu za holowanie samochodu i pogorszenia sytuacji, warto pamiętać o kilku sprawach. Większość z nich wynika jasno z kodeksu drogowego.
Ford Bronco to więcej niż SUV. Sprawdziliśmy go w terenie
Pod względem dzielności terenowej Ford Bronco to więcej niż SUV. To prawdziwa terenówka, która poradzi sobie na wymagających bezdrożach. To jednocześnie model, z którego można cieszyć się podczas jazdy w mieście czy na autostradzie, a w dodatku z racji rozplanowania wnętrza auto okazuje się przyjazne rodzinom.
Czy potrafisz rozpoznać samochody z prasy na złomowisku? Liczą się detale
Oto prawdziwe wyzwanie dla każdego miłośnika motoryzacji. Niełatwo rozpoznać samochody, które już niedługo trafią do hutniczego pieca. Sprawdź, czy dasz radę. Dla ułatwienia wybraliśmy także kilka egzemplarzy po demontażu, które dopiero przygotowano do umieszczenia w prasie. Możesz liczyć na małą podpowiedź. W niektórych przypadkach pozostaje szukać klamek i lusterek, by zidentyfikować markę i model. Uprzedzamy — to bardzo trudny quiz.
Czarne tablice rejestracyjne. Czy rozpoznasz, skąd pochodziły?
Z końcem marca 2020 r. minęło już 20 lat od wprowadzenia nowych tablic rejestracyjnych. Czy pamiętasz jeszcze stare "blachy" z białymi znakami na czarnym tle, kiedy w Polsce było 49 województw? Sprawdź się w naszym quizie.
Łatwy quiz o autach PRL. Czy zdobędziesz komplet punktów?
Uwaga! Tym razem będzie łatwo! Spytamy o Malucha, dużego Fiata, Poloneza i inne legendy motoryzacji PRL. 11 pytań i naprawdę duże szanse na komplet punktów. Skusisz się?
Orlen szykuje dużą promocję. Inni mogą zrobić to samo
Orlen szykuje kolejną obniżkę cen paliw na lato. Kierowcy mają otrzymać 30 gr zniżki za każdy litr kupionego diesla i benzyny, ale tylko do określonego limitu tankowań. Na podobny ruch mogą się zdecydować też inne sieci — czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
Zamknięta granica z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep
Od 1 czerwca do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią zostanie zawieszony dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji — stanowi rozporządzenie MSWiA.
Darmowe autostrady i koniec "wyścigów słoni". Sejm przyjął projekt ustawy
Ministerstwo Infrastruktury informuje: Sejm przegłosował 26 maja 2023 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje zniesienie opłaty za przejazd dla samochodów osobowych i motocykli na autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Koniec z "wyścigami słoni" już niedługo. Wiceminister podał datę
Ministerstwo Infrastruktury chce, by zakaz wyprzedzania się ciężarówek zaczął obowiązywać od 1 lipca tego roku — poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Wyjaśniamy, skąd się biorą informacje o korkach w nawigacji
Nawigacja z usługą informacji o ruchu drogowym to już od lat prawdziwy niezbędnik każdego kierowcy. Okazuje się, że nie wszystkie nawigacje są równie skuteczne w ostrzeganiu o drogowych utrudnieniach. A jak to wygląda w jednej z najpopularniejszych aplikacji na świecie, czyli Google Maps?
Czy samodzielne ustawienie świateł w samochodzie jest możliwe?
W internecie znajdziemy wiele porad, jak samodzielnie ustawić światła w samochodzie. Tyle że wszystkie, nawet najbardziej wyrafinowane metody pozawarsztatowe, mają podstawową wadę: nawet przy dużej staranności nie możemy być pewni, że ustawienie świateł w naszym samochodzie jest optymalne.
Najbardziej awaryjne samochody w testach długodystansowych
W testach długodystansowych nietrudno o modele, które na długo zapisały się w naszej pamięci. Oto 15 najbardziej rozczarowujących samochodów, które sprawiły najwięcej problemów w testach magazynu "Auto Bild". Nie zabrakło niespodzianek.
Ustanowiła rekord, który pobił dopiero Polski Fiat
Simca Aronde, podobnie jak Fiat 125p, udowadniała swoje możliwości, bijąc rekordy. Ale w historii motoryzacji samochód zapisał się także jako udany model, którym komfortowo mogła podróżować cała rodzina. W Polsce od 1958 r. poprzez talony i przydziały Simki trafiały głównie do "zasłużonych" przedstawicieli ludu pracującego.
Kierownica bez tajemnic. Czy wiesz jak nią dobrze kręcić?
Czy wiesz, jak w sposób prawidłowy i zarazem bezpieczny posługiwać się kołem kierownicy? Być może pojawił się tutaj uśmiech na twoich ustach i myślisz teraz, że przecież tego uczyłeś się już na kursie na prawo jazdy. Zgadza się, jednak za chwilę zobaczysz, że wszystko wcale nie jest takie, jak zapewne robisz to na co dzień.
Kto tanio kupuje, ten wcale nie żałuje! Test Dacii Duster na dystansie 100 tys. km
Kto tanio kupuje, ten... wcale nie żałuje! A przynajmniej, jeśli chodzi o Dacię Duster II, bo SUV rumuńskiej marki pokazał w teśćie na dystansie 100 tys. km, że (względnie) niewygórowana cena wcale nie musi iść w parze z kiepską jakością i dużą awaryjnością.
Opel Astra V - ładna, nowoczesna i trwała
Takiej informacji oczekiwaliby amatorzy kompaktowego Opla. Jednak nie zawsze eksploatacja auta przebiega bezproblemowo, nawet podstawowe wersje mogą zaskoczyć kosztami. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Resztki owadów i żywica na karoserii samochodu. Jak je usunąć?
Samochód po przejechaniu dłuższej trasy, choć nie tylko, często wygląda jak lep na muchy. Jeśli dodatkowo zaparkowaliśmy je pod drzewem, może być oblepione też żywicą. Tak ubrudzonego samochodu — resztkami owadów i żywicą — nie domyje żaden automat. Radzimy, jak sobie z tym poradzić.