Mercedes-Benz, a przede wszystkim jego pracownicy, mają powody do zadowolenia. Dzięki działającemu w firmie programowi udziału w zyskach dla kwalifikujących się pracowników ponad 90 tys. osób otrzyma rekordowo wysokie premie, które przewyższają nawet dotychczas obowiązujący limit.

Mercedes Klasy S - fabryka

Wygląda na to, że wszelkie problemy, które na całym świecie dotknęły niemal wszystkich firm, w przypadku koncernu Mercedes-Benz nie przyniosły żadnych. Pomimo ciągłych niedoborów półprzewodników, różnorodnych ograniczeń logistycznych, a do tego wciąż jeszcze obecnych prowadzonych działań związanych z COVID oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej niemiecki producent odniósł w 2022 r. tak dobre wyniki, że uprawnieni pracownicy otrzymali rekordowe premie z tytułu udziału w zyskach.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Obecny maksymalny limit płatności wynoszący 6 tys. 465 euro dzięki wspólnym uzgodnieniom pomiędzy kierownictwem firmy i Naczelną Radą Zakładową został przebity. W konsekwencji wszyscy kwalifikujący się pracownicy otrzymają specjalną premię ryczałtową w wysokości do 7 tys. 300 euro. Z dodatkowych pieniędzy ucieszy się ok. 93 tys. pracowników.

Program udziału w zyskach dla kwalifikujących się pracowników działa w koncernie od 1997 r. W ubiegłym roku na konto uprawnionych członków załogi wpłynęły premie w wysokości 6 tys. euro.

Czas pokaże, czy przyszły rok również okaże się tak dobry dla Mercedesa i jego pracowników. Zarząd firmy uzgodnił z Naczelną Radą Zakładową nowy system obliczania premii z tytułu udziału w zyskach. Ten będzie obowiązywał od roku finansowego 2023. W przyszłości poziom partycypowania wszystkich grup pracowników w sukcesie firmy w jeszcze większym stopniu będzie m.in. zależał od poziomu realizacji celów przez koncern.

Źródła: Auto Świat
Tags:
  • Produkcja
  • Mercedes
  • finanse
  • premie